Brievenbus/mailbox De redactie van Leovardia reserveert graag ruimte voor brieven LiC0Vac^t^i»2 36 van lezers. Zij behoudt zich wel het recht voor brieven in te korten. Ons adres: Groeneweg 1, 8911 EH Leeuwarden of e-mail: historischcentrum@leeuwarden.nl De Zwervers Door omstandigheden kwam van de auteur nog een correctie binnen toen de drukker Leovardia 40 al gereed had. Reden om op deze plaats de reactie van Joop de Jong op te nemen: 'op bladzij de 29 linker kolom, tweede regel moet Herengracht worden verwijderd, want zo is de woning nooit genoemd. Wel zou het huis op de Heerengracht in Amsterdam niet misstaan en ik meen dat in een arti kel in Leovardia gewag wordt gemaakt van een duplicaat dat daar echt staat!' de redactie De verdwenen commissionair In aanvulling op zijn artikel over de stoom-strocartonfabriek in Leo vardia 40 nog een aardige anekdote van René Kuipers: Op 14 mei 1889 verscheen een bericht in de Leeuwarder Courant, waarin wordt vermeld 'dat een commissionair (han delsagent/tussenhandelaar) sedert enige dagen spoorloos is verdwenen, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduiste ring van een aanzienlijk bedrag aan geld ten nadele van de 'stoom-stroocartonfa- briek' alhier. De politie, van de zaak in kennis gesteld, houdt zich met een ern stig onderzoek bezig.' Drie weken later werd bericht dat 'de commissionair P.S. door de regering van de V.S. van Noord- Amerika is uitgeleverd en per stoom schip Obdam naar hier is verzonden en door de Rijkspolitie per spoor herwaarts is geleid en overgebracht in het huis van bewaring'. Eind augustus werd P.S. door de raadkamer van de rechtbank verwe zen naar de openbare rechtzitting op 4 september 1889 wegens verduistering en valsheid in geschrifte. In de zitting van de rechtbank kwamen de volgende verklaringen aan de orde: De 37-jarige ongehuwde P.S., sinds 1888 in dienst van de fabriek, moest stro opkopen van boeren in de buurt van Franeker. Hij kreeg daartoe vooraf geld van de directie om die boeren te betalen, evenals blanco kwitanties, die hij door de boeren na uit betaling liet tekenen. Zo verkreeg hij op 3 mei een bedrag van 700 gulden (koop kracht in 2012 circa 8.400 euro) en had eerder 2 kwitanties groot 82 gulden, met een vervalste handtekening van S.P. Anema te Dongjum gedeclareerd. Toen de heer Anema bij de directie navraag deed naar de niet ontvangen betaling voor geleverd stro, was de beklaagde ner gens te vinden. De politie was beklaagde op het spoor gekomen bij een subagent te Harlingen van de Red Star Line, waar hij onder de valse naam Willem Vis ser, een plaatskaart kocht voor de reis van Antwerpen naar New York met de stoomboot Rhijnland en met afgeschoren snor, om herkenning te voorkomen, aan boord ging. De beklaagde bekende de hem ten laste gelegde feiten volledig; hij verklaarde niet te weten hoe hij hiertoe was gekomen en dat hij 'suf was geweest. Zijn verdediger bepleitte dat, indien hij niet had bekend, het bewijs voor de beschuldigingen niet zo voor het grijpen was geweest; men moest niet denken aan een verstokte zondaar, maar aan een 'gevallen mensch, in wien een goed hart zit en niet van een boef. De officier van justitie eiste een gevangenis straf van 2 jaar met aftrek van voorarrest. Op 14 september werd P.S. veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. de redactie Hoge nood Met meer dan gewone belangstelling heb ik het artikel gelezen over de naoorlogse woningbouw in Leeuwarden. Jammer alleen, dat de schrijver het complex Oos tenrijkse woningen in Nijlan niet heeft genoemd. Volgens mij was dit de eerste uitbreiding van Leeuwarden, ze zijn in ieder geval nog voor de West-Indische buurt gebouwd. Kijk voor informatie op: www.oostenrijksewoningen.nl Theda Heijs, Leeuwarden Een hinderlijke sloot In Leovardia 37 ging J. Post op zoek naar de plaats van de (eerste) Leeu warder munt en vond hem in de oude Kanselarij bij de Muntpijp; in vroe ger tijden een lazaret van het Galileër klooster: '(beide) liggen binnen een sloot, zeg maar een opvaart, die op de (Hee regracht in de huidige) Tweebaksmarkt uitkomt de opvaart staat niet op de kaart uit 1602/1603 (van Sems).' Hij bevindt zich in goed gezelschap want op de heruitgave van de kaart uit 2012 is de sloot niet te zien, want als (groen) grasland aangegeven. De sloot is ook niet geliefd, lezen we bij W. Dolk in Leeuwarder straatnamen: 'Het Nieuw- straatje (1673 achter de oude munte op de hoeck van 't nieuw stratie) is eerst in de 17e eeuw ontstaan, namelijk toen er een hinderlijke sloot in het voormalige Heerenhof was gedempt.' Die hinderlijke sloot liep van de Hee rengracht vanaf de Muntpijp naar de molen op de oostelijke grachtswal van west naar oost; met links van het midden een brug die de 'Ooster Cruisstraate met de Gewaldige steige lopende naar 't choor van de Galeyster kerk' verbond (thans Kruisstraat en Galileër Kerkstraat). Toch staat de sloot duidelijk op de kaart van Sems. Het water in de sloot is met golfjes in de lengterichting aangege ven. Verder zien we van pijp naar brug aan de noordzijde van de sloot: - een kade, waarvan de wal met een dub bele streep is aangegeven; - de brug, waarvan de leuningen door twee dubbele strepen zijn weergegeven en tenslotte - een wal, aangegeven door een dubbele strepige lijn met daarop tien bomen. Een aardig detail is dat van boom vier

Leovardia, 2000-2018 | 2013 | | pagina 38