Christaan Kerkhof zong in het Oranjehotel elke ochtend het Fries volkslied LiC0Vac^t^i»2 1 Henk Kerkhof, teksten In het najaar van 2011 kwam de loden koker, die in het binnenste van de Mercuriusfon- Paul Bron, samenstelling tein werd gevonden, weer in het nieuws. Deze koker bevatte een aantal papieren uit de tijd van de bouw, aangebracht door werklieden die eraan gewerkt hebben. Een ervan was timmerman Christiaan Kerkhof. Niemand kon toen bevroeden welk een hero- ische, maar vooral dramatische wending zijn leven zou nemen na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog. Het Historisch Centrum Leeuwarden bewaart al geruime tijd de halfvergane papieren en muntjes uit die koker, die door restaurateur Anske de Boer werd gevonden bij de ontmanteling van het kunstwerk. De koker is in 1923 in de fontein verstopt door de bouwers. Bij de papieren zit een boekje van de VVV, die het bouwwerk betaalde. Een biljet van 50.000 mark herinnert aan de enorme geldontwaarding in Duitsland, waar fonteinontwerper Gustav Adolf Bredow woonde. Ook zit er een exemplaar bij van het blad Het Leven, speciaal gewijd Hendrik Kerkhof (1868-1949) aan het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Wilhelmina. Dat we weten dat zich onder die bouwers ook Christiaan Kerkhof bevond bleek al uit de namen in de koker, maar werd nogmaals duidelijk uit een verrassende brief die zijn dochter Anna Kerkhof ontving in maart 1989 van een oud collega van Christiaan, Henk Boersma: 'Mijn vader was destijds aan nemer en we werkten bij hem met vier broers en twee zwagers. Omdat uw vader ook voor zichzelf deed, kenden de families elkaar. Het was in de crisisjaren voor de oorlog moeilijk om aan 't werk te blijven. Petronella Ollemans (1864-1933) Uw vader had een bedrijfje in kantoor- kasten enzovoorts, waar ze het bij ons wel eens over hadden. We raakten allen zon der werk en gingen op zoek naar andere mogelijkheden. Zo kwam ik met mijn broer Theunis terecht bij de nieuwbouw van V&D op de Nieuwestad. Daar trof fen we ook Chris Kerkhof aan. Er werd in twee ploegen gewerkt. Van zes tot twee uur en van twee tot tien uur 's avonds. Op een morgen toen we om zes uur zou den beginnen, werd dit afgelast wegens geluidshinder. We waren dus een uur te vroeg. "Kom Henk", zei Chris, "we gaan Christiaan Kerkhof (1900-1944)

Leovardia, 2000-2018 | 2013 | | pagina 3