Liwwadders, waar is dit LiC0Vac^t^i»2 38 Leovardia zet een traditie van 't Kleine Krantsje voort. Jarenlang waar is dit? vroeg Fenno Schoustra zijn lezers 'Leewadders, waar is dit?' Wij stellen u dezelfde vraag bij de foto van Jacob van Essen. Piet de Vries is de architect van het pand op de foto uit de opgave van Leovardia 40. Hij werd geboren in 1897 in Oostvoorne en genoot zijn opleiding aan de mts in Leeuwarden, waarna hij zich verder ont plooide tot een gewaardeerd architect (en meubelontwerper). Van zijn hand kent u vast en zeker het Hooglandgemaal en het (oude) gemeentehuis in Burgum. Rienk Terpstra, door loting aangewezen als winnaar van deze aflevering, schrijft bij zijn oplossing: 'Het is Ruiterskwartier 111, gerealiseerd door Piet de Vries in februari 1936. Het is gebouwd als kan toor met woonhuis. Aan het eind van de 20e eeuw is het in gebruik genomen door een reisbureau en nu door Douwe Egberts (Koffie). De erker van het pand is te zien in de Doelesteeg'. Hij kan het weten, want samen met Gert Elzinga schreef hij de catalogus bij de tentoonstelling van De Vries in het Fries Museum in 1980. Ove rigens weten enkele lezers te melden dat het is gebouwd in opdracht van tandarts N. van Kollem, die beneden zijn praktijk had en boven woonde. Volgens Jes Wassenaar 'stond de foto graaf aan het begin van de Doelesteeg/ hoek Ruiterswartier en richtte de lens naar boven. En dan zie je het charmante erkertje en de gigantisch overstekende kap van het pand. De Leeuwarders ken den dit vroeger als 'het Hoogstinspand' naar de naam van de assuradeur die zich daar na de oorlog vestigde. Hij begon op een zeker moment ook een reisbureau dat later Lissone Lindeman werd en daarna Holland International. Het was de bedoe ling dat dit bijzondere pand de afgelopen Open Monumentendag ook open zou zijn geweest maar helaas is dat op het laat ste moment afgeblazen. Maar ut blieft op oans ferlanglysje staan!' Vaste deelnemer aan de prijsvraag Jehannes Houtsma getroost zich altijd veel moeite om de foto's te herkennen. Dat blijkt ook nu: 'Neidat ik middeis in pear toeristen de stêd sjen litten hie en weromrun nei't ik de kaaien fan us Alde- hou wêrombrocht hie by it HSL, kaam ik troch de Aide Doelesteech. Seach nei de boppekanten fan de kroegen dy't dêr sit- te en ynienen seach ik it. Wat ha ik hjir faaks eefkes mei myn broer en syn soan poeiermolke han. De foto is fansels fan it Douwe Egbertssaakje, de muorre sit dan oan de Alde Doelesteechkante. Soa, dochs tichterby de stêd. Ha fansels earst de Harnserstrjitwei, Grinserstrjitwei en sokke strjitten delwêst my myn neef Dennis, mar koe fansels neat fine.' Oplossingen voor 1 juni 2013 schriftelijk, onder vermelding van prijsvraag zenden naar Historisch Centrum Leeuwarden, Groeneweg 1, 8911 EH Leeuwarden of per e-mail www.historischcentrumleeuwarden.nl Onder de goede inzendingen wordt een boekenbon van €15,- verloot

Leovardia, 2000-2018 | 2013 | | pagina 40