Tweemaal bevrijd, een jeugdige Gelderse evacué in Leeuwarden LcovaVt) Strikt persoonlijk ~ST B Cent LUCHTBESCHERMING RENKUM Aanstellings- en Legitimatiebewijs 8 Piet Tuik De 77-jarige Johan Jeronimus woont tegenwoordig in Bussum. Toen hij negen jaar was verbleef hij ruim negen maanden als evacué in Leeuwarden. Die turbulente tijd staat hem nog steeds helder voor de geest. Zijn compassie met vluchtelingen uit Bosnië en Irak is groot. Hij maakte immers ooit hetzelfde mee. De familie Jeronimus woonde destijds in Oosterbeek. Vader kwam uit Groningen, waar de familie een winkel in huishoude lijke artikelen runde, en moeder was een geboren Gelderse. Op 17 september 1944 leek het alsof Oosterbeek werd bevrijd van de Duitse bezetting. Engelse paratroepen waren geland op de heidevelden bij Ede en Wolfheze. Dit was onderdeel van het plan 'Market Garden'. Het plan van de gealli eerden was om vanuit het zuiden de weg vrij te maken voor de legers beneden de grote rivieren en zo de rest van Nederland te bevrijden. Maar de Duitsers sloegen terug en er werd zwaar gevochten. Market Garden mislukte. De rest van Nederland wachtte toen de hongerwinter. Op de vlucht De familie Jeronimus leefde een week noodgedwongen met enkele buurtgenoten in een ooit door de Duitsers aangelegde schuilkelder. Tijdens een gevechtspauze op zondag 24 september werden alle schuil kelderbewoners gesommeerd de kelder te verlaten. Door de bossen liepen ze naar de weg, die van Arnhem naar Apeldoorn leidde, en zo vluchtten ze te voet in een lange stoet met onder anderen honderden inwoners uit de stad Arnhem en omstre ken. Sommigen hadden nog een kinderwa gen mee kunnen pakken met daarin een kind onder lijfgoed of een deken. Onder weg in de buurt van Beekbergen sprak een dominee uit de plaats Klarenbeek de fami lie aan. Deze dominee zorgde ervoor dat het gezin tijdelijk onderdak kwam. Het gezin bestond uit vader, moeder en twee jongens van 4 en 9 jaar oud. Ze kwamen in huis bij de predikant. Nr.Doorloopende Retour kaart Tenzij anders wordt bepaald, geldig tuil' 0 Lol SO uur. Houder van deze kaart valt buiten de distributie van de ge meente Renkum. Bewijs van toegang tot het grondgebied der gemeente Ren kum, uitsluitend geldig voor voor het betreden van het perceel férboden, Het betreden van het grondgebied van Renkum zonder vergunning niet gedragen naar bovenstaande of andere algemeen? aanwij- gestraft worden met het weren van alle huisgenooten. gedurende tijd van ten minste 3 maanden. i de Kraak - Ede, Maandereind 17. Een doorlopende verblijfskaart ten name van J.G. Jeronimus Collectie familie Jeronimus Een aanstellings- en legitimatiebewijs ten name van Johannes Jeronimus, op 3 september 1941 afgegeven door het Hoofd van de Luchtbeschermingsdienst te Oosterbeek Collectie familie Jeronimus nts. 18769 bij uabslarr iuieveryn bij l^t h.ibti. Dit bewijs betreft den houder van persoons bewijs nr. ÏZMo, Handteekenmg den houder, voor Naam en j_ Adres -V..ttyt. als wijkhoofd- blokkoofd lid v. d. blokploeg Vakö.QSÏE^BEEK Blok: OOSTERBEEK, deijLl.. Het hoofd v. d. luchtbeschermingsdienst (gemeente-stempel)

Leovardia, 2000-2018 | 2014 | | pagina 10