geschoten. Hals over kop vluchtte men de Rode Kruisauto uit en de kelders in van Brocades. Ze overleefden het en belandden in Leeuwarden op Oldegalileën, waar een school fungeerde als tijdelijk 'ziekenhuisje' en onderkomen voor de evacués. Ze sliepen op geïmproviseerde bedden, die in de klas lokalen waren geplaatst. Er was weinig comfort en privacy voor de vluchtelingen, maar het kon gewoon niet anders. 9 [ÖTHEEKj Het gebouw van de Raad van Arbeid aan de Eewal nr. 56 in januari 1930 De familie had ook een onderduiker, werk nemer bij de toen stakende spoorwegen, in huis. Tevens was er opa, gepensio neerd treinmachinist, uit Arnhem, die op zondag altijd bij de familie in Oosterbeek de warme maaltijd mee at. Door de hevige gevechten was opa niet meer in staat naar zijn huis terug te gaan. Dus werd het een 6-persoons gezin. In Klarenbeek, in de pastorie, was de familie welkom, maar na enkele weken waren ze gewoon te veel. Daarom werd besloten naar Leeuwarden te vluchten, waar een tante woonde. Met een auto van het Rode Kruis reisde de familie naar het noorden: vader, moeder, opa, de onderdui ker en de 9-jarige Johan met zijn jongere broertje. Bij Meppel was er plotseling een luchtaanval van de Engelsen en werd er Onderkomen aan de Groningerstraat weg 47 Via gereformeerde kerkleden van de dia conie werd er een huis geregeld. Ene heer Kamminga, een 'rijk man', was eigenaar van een bakkerij in Leeuwarden. Op de broodkarren stond De Zelfstandigheid. Kamminga verhuisde tijdelijk naar een boerderij ten noorden van Leeuwarden en het gezelschap van 6 mensen betrok zijn hoekwoning aan de Groningerstaatweg 47. In de winter van '44-'45 waren het bange dagen met razzia's en overal in Leeuwar den waren controleposten van de Duitsers. Vaak hoorden ze het gerucht: alle mannen melden op het Zaailand! Ook bij het draai bare bruggetje van de Kippeloop stonden de Duitsers. Deze brug werd zó gedraaid dat je er niet over kon. Vader en de mee gereisde onderduiker hadden de leeftijd voor de 'arbeitseinsatz' en ze liepen con tinu gevaar. Maar op het kantoor van de Raad van Arbeid aan de Eewal 56 werkte een betrouwbare man, die in noodgevallen ter plekke een schuilplaats kon regelen. Tussen twee verdiepingen zat een kruip ruimte waar de twee zich konden verschui len bij razzia's. Dat bleek ook enkele keren noodzakelijk. Het betekende urenlang plat liggen en je mond houden. Door schaarse kieren waren de typistes zichtbaar die onverstoorbaar doortypten. Karige tijd Op de andere hoek van de Groningerstraat weg en de Goudenregenstraat, was destijds een kruidenierswinkel gevestigd. Eén keer per week werden er op winkelramen bul letins geplakt waarop de bonnummers stonden. Zo kocht je brood en melk, en per persoon had je dan recht op bijvoorbeeld 1 brood, 1 liter melk en 110 gram peul vruchten. Vader kreeg een bevriend adres richting Jelsum, waar je bij een boer melk kon kopen zonder bon. Vader had een van metaal gemaakte container, waar twee liter melk in kon. Licht gebogen, opening van boven, afsluitbaar met een kurkje, zodat je de melkcontainer makkelijk voor je borst onder je kleding kon verbergen. Producten waren echter lang niet altijd in voorraad. Het was een karige tijd. Alleen kool en uien waren te betalen. Ook werd er op de boerderijen wel illegaal geslacht. De familie kreeg eens een schapenpoot aange boden waarvoor men een kapitaal vroeg. In de winter werden bomen in de straat in de buurt gewoon illegaal omgezaagd en als brandhout gebruikt. Straatlantaarns brandden niet. In huis was geen elec- tra meer. Men zat bij een olielampje, dat bestond uit een glas water, waarop een laagje olie dreef. In die olie dreef een kurk, waarin een gaatje zat. Door dat gaatje

Leovardia, 2000-2018 | 2014 | | pagina 11