Metamorfose voor de Linnaeusbuurt, deel 1 LcovaT^i**, 11 Walter Kromhout Aan de oostrand van het toenmalige bebouwde gebied van Leeuwarden werden eind jaren veertig van de vorige eeuw enkele honderden woningen gebouwd: de Linnaeusbuurt. Een buurt ingeklemd tussen het Oosterpark (Zamenhofpark), de Archipelweg, Pasteurweg en sportpark Cambuur. De eerste na de oorlog gebouwde buurt in Nederland die gesloopt werd. In dit artikel achtergronden bij de bouw en de opbouw van deze bijzondere buurt. Deel 2 zal ingaan op het verval, de afbraak en herbouw (plan Metamorfose). Het voormalige Schoppershof rond 1930, De Ruyterweg-Coopmansstraat Zo'n 100 jaar geleden was het huidige oud-oost bijna uitsluitend weiland. Bebou wing was vooral geconcentreerd binnen de stadsgrachten en rond het Vliet. Het Kal- verdijkje, dat ter hoogte van het huidige Groningerplein aantakte op de Groninger straatweg, was grotendeels onbebouwd. Het dijkje liep in oostelijke richting, dwars door de later te bouwen Linnaeusbuurt, over de Schieringersloot, om verderop weer af te buigen in noordelijke richting om opnieuw uit te komen op de Groningerstraatweg. Langs de in noord-zuid richting lopende 'Weg naar Cambuur' was enige bebouwing, onder andere het Schoppershofbuurtje. De Poppeweg, parallel lopend aan de Weg naar Cambuur, was onbebouwd. Begin jaren '30 van de vorige eeuw werd het meest westelijke deel van het Kalver- ongeveer ter plaatse van de huidige kruising dijkje reeds omgedoopt tot Ramstraat, een eerste teken van de geleidelijke intensi vering van woonbebouwing in het oosten van de stad. Kort daarna volgde een ver dere inkorting van het Kalverdijkje; het deel tussen de Ramstraat en het in 1930 geopende Infectiepaviljoen werd Boer- haavestraat, met aan de zuidzijde daar van nieuwe woningen, zoals de Reinier de Graafstraat en omstreken. In 1936 werd het sportpark Cambuur opgeleverd, een complex dat in het kader van de werkverschaffing was aangelegd. Op soortgelijke wijze werd meer noordelijk het geplande plantsoen aan de Swammer- damstraat en de Boerhaavestraat aange legd: het Oosterpark, later Zamenhofpark genoemd. Aan de noordzijde van het sport park Cambuur werd de Marathonstraat aangelegd, door de ligging bij het sport park, in 1942 'vernoemd' naar de olympi sche marathonloop. Wat lag er meer voor de hand dan nu ook het braakliggende gebied tussen de Marathonstraat en Boerhaavestraat te bebouwen? Bouw Linnaeusbuurt Een ontwerp-uitbreidingsplan uit 1915 hield reeds rekening met de aanleg van straten en de bouw van arbeiderswonin gen in de oostelijke stadsrand. In een aan gepast plan uit 1917 werd globaal op de plaats van het latere Cambuurcomplex een sportterrein annex tentoonstellingster rein geprojecteerd. Ten noorden daarvan waren de contouren te herkennen van de latere Linnaeusbuurt, met vijf noord-zuid lopende straten en vier oost-west lopende straten in een rechthoekige verkaveling. In de jaren dertig werd een gebrek gecon stateerd aan goedkope arbeiderswonin gen. Bouw van dergelijke woningen viel niet echt te verwachten van particuliere ondernemers, omdat die bouw niet winst gevend genoeg was. Als gevolg van de kapitaalschaarste deed het Rijk graag een beroep op gemeenten om zelf te bouwen. De gemeente Leeuwarden zette daarom zelf in op stichting van dergelijke woningen, met een huurprijs die beneden de ƒ4,- per week moest blijven. In 1938 werd besloten tot de bouw van 75 beneden- en bovenwoningen op gemeentegrond langs de zuidzijde van sportpark Cambuur, aan de door te trekken Insulindestraat en in de nabijheid van de daar reeds gebouwde gemeentewoningen. Een jaar later verwierf de gemeente een perceel grond aan de noordzijde van

Leovardia, 2000-2018 | 2014 | | pagina 13