13 RA M 3T RAAT :qnt Uitsnede van de stadsplattegrond uit 1958. Uiterst links het Groningerplein, van welk punt het Kalverdijkje in de jaren 30 in oostelijke richting liep, om uiterst rechts (tegenwoordig het gelijk namige Sportcomplex) in noordelijke richting af te buigen. In het midden - ten zuiden van het Oosterpark (nu Dr. Zamenhofpark) - de Linnaeusbuurt De Schroeder van de Kolkstraat westzijde, rond 1952gezien in de richting van de Boerhaavestraat gemeente met een voorstel tot de bouw van 102 beneden- en bovenwoningen aan de Marathonstraat. Juist daar als vervolg op de reeds in de oorlog ontwikkelde plannen en omdat de benodigde bouwgrond reeds in handen was van de gemeente. Uiter lijk kwamen de woningen, ontworpen door gemeentearchitect Zuidema, in hoofdzaak overeen met de op dat moment in aanbouw zijnde woningen aan het Cambuurplein. Gezien de beperkt beschikbare voorberei dingstijd werd door gemeentewerken het ontwerp voor de woningen aan het Cam- buurplein uit de la gehaald en hier en daar iets ruimer opgezet, zodat meer woningen doucheruimtes konden krijgen. De woningen varieerden enigszins in omvang, met een, twee of drie slaapkamers en met in 80 woningen een doucheruimte. Vijf verschillende typen in totaal, in hoofd zaak zogenaamde 'drie-op-twee-wonin gen'. Woningen van verschillende grootte, geheel op de begane grond, of een boven woning met verdieping of een woning met drie etages. Laatstgenoemd type had één slaapkamer op de begane grond en twee in de kap, met woonkamer en keuken daar tussenin. Dit type kwam alleen voor op de koppen van de zeven blokken en werd toe gepast om het terrein optimaal te kunnen benutten en de grondkosten zodoende te beperken. Onvermijdelijk bij de indeling van de beneden- en bovenwoningen was dat een slaapkamer op de begane grond onder een woonkamer van de verdieping was gesitueerd; een bron van overlast. De totale bouwkosten kwamen ongeveer uit op ƒ900.000,--, een gemiddelde van ƒ8670,- per woning. Evenals veel andere woningen die vlak na de oorlog gebouwd werden, was de uitvoe ring heel traditioneel en sober. Dragende spouwmuren, pannendaken en houten kozijnen en deuren. De woningen waren onderhoudsgevoelig, onder andere door de onbeschoten pannendaken en de aan weer en wind blootgestelde dakkapellen. De gemeente had de smaak te pakken. Nog geen twee maanden later kwam er een aanvullend voorstel, opnieuw gebruik makend van de tijdelijke verruiming van het volume, voor de bouw van nog eens 184 beneden- en bovenwoningen op het aan de gemeente toebehorende bouwter rein ten noorden van de Marathonstraat. Daarbij het voorstel tot stratenaanleg ten behoeve van de uitvoering van het bouw plan. Voorgesteld werd een 15 meter brede straat aan te leggen, evenwijdig aan en ten noorden van de Marathonstraat: de Lin- naeusstraat. Tevens drie straten van tien meter breedte die de Marathonstraat met die Linnaeusstraat zou verbinden. De stra ten werden in 1948 vernoemd naar enkele beroemde medici: F.C. Donders, (Carl) Lin naeus, (Antonius) Mathijsen en (Jacobus) Schroeder van der Kolk. Ook de daar te bouwen woningen waren van een verge - lijkbaar type als aan het Cambuurplein en de Marathonstraat. Publieke aanbesteding onmogelijk De benutting van de tijdelijk extra toewij zing bouwvolume was interessant, maar ook bijzonder lastig. De Centrale Directie van de Volkshuisvesting kwam pas in het voorjaar van 1947 met de maatregel en bepaalde ook nog eens dat de plannen voor 1 juli 1947 moesten worden ingediend, sterker nog, zelfs de aanbesteding moest voor die datum geregeld zijn. Een publieke aanbesteding was daardoor onmogelijk;

Leovardia, 2000-2018 | 2014 | | pagina 15