LcovaF^ust, iC 14 duurde meer dan een jaar. Wethouder Witteveen in 1948: 'Tussen de fundamen ten en de schoorsteen ligt bij iedere woning een historie van vele moeilijkheden. Het begint met administratieve rompslomp, reizen naar Den Haag enzovoorts en het eindigt niet eerder dan bij de laatste dakpan.' De aannemers konden het werk niet goed organiseren, door een tekort aan stukadoors, timmerlieden, metselaars et cetera. Als dat al was opgelost, ontstond er wel weer een gebrek aan cement, steen, beton en ijzer. Ook elders in het land was dit in die periode aan de orde, maar met name de steenaanvoer naar het noorden bleek en bleef zeer gebrekkig. Woningstichting Sint Joseph De rooms-katholieke Woningstichting Sint Joseph bouwde in 1949/1950 twee blok ken met in totaal 44 beneden- en boven woningen langs de Boerhaavestraat. In 1950 werden 24 gemeentewoningen aan de dwarsstraten gebouwd, in drie blok ken van acht woningen. Dit waren gewone beneden- en bovenwoningen. Ook kwam de gemeente met een plan voor flatbouw, bestaande uit drie woonlagen met een onderverdieping. De keuze daarvoor werd De Co-op supermarkt op de hoek van de Linnaeusstraat en de Pasteurweg, 1964 prijsvorming vond plaats in overleg tussen de dienst gemeentewerken en de aanne mers. Inschakeling van particuliere archi tecten, waardoor wellicht meer variatie was ontstaan, bleek evenmin mogelijk. 'Gemeentewerken heeft avond aan avond moeten overwerken om binnen drie weken het plan van de 270 woningen klaar te hebben', aldus de wethouder. Wellicht mede ingegeven door de haast, besteedde de gemeente minder aandacht aan een zorgvuldige procedure. De Pro vinciale Directie van de Volkshuisvesting meldde bij brief van 2 juli 1947 buitenge woon pijnlijk getroffen te zijn door het feit dat de beoogde bouw in strijd met het uit breidingsplan zou plaats vinden. 'De daar door gewekte indruk is des te onaangena mer, daar omtrent de onderhavige bouw herhaaldelijk besprekingen tussen ver tegenwoordigers van Uw college en mijn Dienst gevoerd zijn, zonder dat ook slechts eenmaal rechtstreeks of zijdelings op dit punt is gezinspeeld. Het behoeft wel geen betoog dat ik alle medewerking aan deze plannen moet opschorten tot zij geheel voldoen aan de voorschriften van bedoelde uitbreidingsplannen.' De gemeente ontkende elke vorm van opzet, wees er op dat gezien de urgentie van woningbouw enige soepelheid betracht zou moeten worden en gaf aan dat dit pro ject nog niet in het uitbreidingsplan kon worden verwerkt 'omdat geen tekenaars beschikbaar waren om de wijzigingen aan te pakken'. Toch werd het boetekleed aan getrokken en werd in korte tijd een zoge noemde partiële herziening van het uit breidingsplan gemaakt. Daarmee werd meteen ook de bestemming van het speel terrein aan de Boerhaavestraat vastgelegd. Het werk voor de bouw van de 102 wonin gen aan de Marathonstraat werd gegund aan J. Lusthoff, aannemer te Sneek (firma Friso). De bouw van de 184 beneden- en bovenwoningen ten noorden van de Mara thonstraat werd verdeeld over drie aanne mers: Fa. Hettema Zoon uit Leeuwar den (50 woningen), H.J. Visser te Lekkum (60 woningen) en H.C. Geveke uit Leeu warden (74 woningen). Aan de noordzijde van het sportpark werd de grond bouwrijp gemaakt en heipalen van vijf tot zeven meter in de veenbodem geslagen. De in vroeger tijd afgegraven grond ten behoeve van de toenmalige steenfabrieken, moest weer opgehoogd worden. De bouw van de gemeentewoningen

Leovardia, 2000-2018 | 2014 | | pagina 16