d. -*jfttf- EMttRtWOOROl 21 ..JU. Schoenfabriek Vo0f ,1 maakten P^voim' uit trouw blijh. behoort 3 midden m uw Rijven va„ ons bnd naü 1 tot de modernste massa-schoenen, Vedeha Ka, hebben dan ..gewone c„ el ls een V Ivedeh, U-e op he. ^voor iedere beurs. niiflUfl Wm wij SCHOENFABRIEK VAN HUIDEN VAN DER HEYDEN - UEUWARDEN- Advertentie Leeuwarder Courant2 oktober 1933 benoemd tot adjunct-directeur. In de eerste jaren van de oorlog heeft hij een fantas tische rol vervuld in het verzet tegen de Duitse overheersers. In een artikel van Fenno L. Schoustra in (t Kleine Krantsje uit 1988 over 15 jaar Joods leven in Leeuwarden (1930-1945) komen we nog een paar namen tegen van medewerkers van de schoenfabriek. Zo was er een bedrijfsleider genaamd Cornelis Trimbach en de chauffeur van de heren Van der Heijden, Rikus van der Molen, die in 1915 als stanzer bij het bedrijf was begon nen. Uit twee advertenties uit het Oister- wijkse blad Het Kerkklokje is bekend dat hij in 1965 zijn vijftigste dienstjubileum bij de firma vierde. Het bedrijf heeft tot maart 1976 in Oister- wijk aan de Gemullenhoekweg bestaan. Medewerkers van het eerste uur Over Cornelis Trimbach (1875-1952) kwam ik meer te weten door informatie van zijn zoon Jos Trimbach. Zijn vader had een rap port opgesteld om de fabriek van de onder gang te redden. Overigens is hij later zelf ontslagen. Er is een foto van zijn vader met de Mercedes van de familie Van der Heijden. Iedere morgen en iedere middag lieten de heren Van der Heijden zich met hun Mercedes met open kap vervoeren van huis naar de fabriek en omgekeerd. Een andere medewerker van het eerste uur is Abraham van Dijk. Volgens een advertentie uit de Leeuwarder Courant is hij op 26 juni 1911 al veertig jaar in dienst en als hij overlijdt in 1929 wordt er melding gemaakt van een tweeënvijftigjarig dienst verband. Abraham van Dijk was geboren in Sappemeer in 1850 en kwam op 26 april 1884 naar Leeuwarden als leerhandelaars- bediende en werkte eerder al voor de Firma Van Huiden Van der Heijden in Winscho ten. Er moet dus al sprake zijn geweest van een firma voor 1883, want hij is in juni 1871 begonnen in Winschoten. Uit nader onderzoek in die plaats moet blijken of dit een firma was van de vader van Betje van Huiden, Michel Mozes van der Huiden, die ook betrokken was bij de oprichting van de Firma Van Huiden Van der Heijden in 1883. Nog een andere medewerker: Hendri- kus Johannes van Nunen (1887-1955), die na 1921 uit Tilburg kwam met zijn vrouw en kinderen en in de Oosterstraat 22 in Huizum woonde. Joodse families in Leeuwarden Overigens waren er begin 20e eeuw nog meer, vooral Joodse firma's in Leeuwarden die in leer handelden; zo kwam ik in notari eel archief en advertenties in de Leeuwarder Courant de volgende firma's tegen: Fa. L.J. Drielsma (1907), Jozeph en Mozes Dwinger, firma A.A. Dwinger (Hartog, Esso en S. de Jong) 1908, 1917 Achter de Grote Kerk, Fa. gebr. Tulp, 1890, op de Voorstreek. Op pagina 226 van het boek Laarzen op de Lange Pijp over Leeuwarden in de Tweede Wereldoorlog staat de volgende passage: 'Als vervanger voor Cats is daarna de zoon (Emile) van schoenfabrikant Mau- rits van der Heijden opgehaald, op 11 of 12 april 1942. Via kamp Amersfoort is hij naar het kamp Auschwitz getransporteerd. Zijn vader, directeur van de schoenfabriek, Maurits van der Heijden, kwam om in Sobibor op 9 april 1943. Enkele leden van de familie wisten door onder te duiken de oorlog te overleven. Het gezin van direc teur Maurits Leopold van der Heijden dook onder in Tilburg, nadat de Duitse bezetter het bedrijf in Oisterwijk had overgenomen.'

Leovardia, 2000-2018 | 2014 | | pagina 23