De moordaanslag op Akke Kobus op de Emmakade in 1905 Lcovor^ 22 Lieuwe Tijsma In nummer 23 van Leovardia staat een artikel over de geschiedenis van de haarden- en kachelfabriek Faber en Zeilinga. Een gebeurtenis waar altijd een beetje geheimzinnig over werd gesproken, was de moordaanslag op 14 december 1905 op de oorspronkelijk uit Garijp afkomstige Akke Kobus, de dienstbode van Zeilinga, die tevens de beide kan toren onderhield van de beide firmanten. Wanneer wij vijftig jaar later onze grootva der Lieuwe Faber vroegen om daarover iets te vertellen draaide hij er wat omheen en toen hij in 1962 overleed was de 'inlichtin genbron' verdwenen. Toen ik later familie leden van Akke Kobus op het spoor kwam, wisten zij wel iets van horen zeggen, maar volgens hen was Akke in Groningen ver moord. Reden om zelf eens in de archieven van de Leeuwarder Courant te duiken. Ik heb de geschiedenis van Akke uit de ver horen letterlijk overgenomen te beginnen bij het eerste bericht op 16 december 1905. Moordaanslag aan het Nieuwe Kanaal 'De 21-jarige Akke Kobus, sedert een paar jaar dienstbode bij den heer Zeilinga, kachelfabrikant aan het Nieuwe Kanaal, Noordzijde, bij de 2e Kanaalsbrug, alhier, was gisteravond naar de stad gegaan om boodschappen te doen. Kwart over tien, toen de familie Z. in de huiskamer zat, hoorden ze iemand aan de kruk der deur, die niet op slot was. Toch werd daarop aan de schel getrokken, en toen daarna van binnen de buitendeur geopend werd, ont dekte men de dienstbode. "Waarom schel je, Akke, de deur was immers los", vroeg de heer Z. haar, maar het meisje bleek niet in staat te zijn de deur te openen. Het bloed stroomde langs haar kleren en slechts met moeite hield ze zich staande. "Hoe is dat gekomen?" werd haar gevraagd. "Dat kan ik niet zeggen". De heer Z. telefoneerde onmiddellijk om de politie. Spoedig daarop verscheen de heer Wesse, inspecteur 1e klasse, met één der agenten. In tegenwoor digheid van de politie had toen een voor- loopig onderzoek plaats. Daarbij bleek dat het meisje twee sneden en een diepe steek in den hals waren toegebracht. De trachea (luchtpijp) was doorgesneden, zoodat er levensgevaar bestaat. Ondertusschen was ook naar het Ziekenhuis getelefoneerd. De directeur, de arts Van Eden, kwam spoe dig en gelastte, na onderzoek, overbrenging naar het Stadsziekenhuis. Daar werd toen door den directeur en door den arts Uffelie de vereischte hulp verleend, waarna door den Officier van Justitie, Mr. Enderlein en den rechter commissaris, Mr. C.L. baron van Harinxma thoe Slooten, een voorlo pige instructie werd geopend, hetgeen met het oog op den toestand van het slachtoffer bestond in het in rechten constateeren, dat volgens haar getuigenis de aanslag werd gepleegd door den 29-jarigen Jan Appel doorn. Deze persoon, van beroep opperman en metselaar, is in den afgeloopen zomer Akke Kobus, het slachtoffer van de steekpartij Foto: 't Kleine Krantsje werkzaam geweest aan de fabriek van de heeren Faber en Zeilinga alhier. Naar ons werd medegedeeld, heeft hij reeds 7 jaren doorgebracht wegens een moordaanslag, op zijn vader gepleegd. Sedert eenige weken was hij werkzaam aan de stroocartonfa- briek alhier. Met een buurmeisje van het slachtof fer, dienstbode bij den heer Faber aan het Nieuwe Kanaal, had hij verkeering. Na dit meisje omstreeks 10 uur naar huis te hebben gebracht, heeft hij op de terugweg, hij woont zelf in de Fabriekssteeg, Akke ontmoet op de plaats waar de Vredeman de Vriesstraat uitloopt op het kanaal. Daar, vlak vóór de paal met de aanwijzing V. de V.-straat, heeft hij toen na een hevige wor steling den aanslag gepleegd. Over de aanleiding tot de daad loopen verschillende geruchten, die voor den dader weinig vleiend zijn, doch die we, als gissingen, verder buiten bespreking laten. De dader is voortvluchtig: de politie heeft onmiddellijk de nodige middelen getrof fen om hem op het spoor te komen en zoo mogelijk gevangen te nemen. Gedurende de afgeloopen nacht is door haar voortdu rend gesurveilleerd en één der agenten, die den dader van uiterlijk kent, vertrok hedenmorgen naar Groningen, daar de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat hij daarheen is gegaan. Het signalement van Appeldoorn, gebo ren te Driebergen en oud 29 jaar, luidt aldus: lengte 1.63 M., gezet, aangezicht ovaal, voorhoofd breed, oogen grijs, neus lang en breed, mond klein, kin rond, haar blond, gedeeltelijk kaalhoofdig, zonder baard of knevel. Vermoedelijk gekleed met donkere sportpet, donkere kleeding, don kere semi-saison, draagt waarschijnlijk

Leovardia, 2000-2018 | 2014 | | pagina 24