Lcovar^t^lt publiekelijk verkocht', aldus de Leeuwar der Courant die op 28 april kon melden dat de koper de gemeente Leeuwardera- deel was geweest: voor de somma van ƒ33.000,-' en verder vermeldde: 'Tot ver fraaiing zal mede veel bijdragen het afbre ken van de oude schuur der herberg die geheel voor de rooilijn staat en de Schrans daardoor niet weinig ontsiert.' 29 om voor het eerst te beraadslagen en te besluiten (in een daartoe ingericht) hee renhuis in de Schrans. Dit bleek al gauw te klein, verbouw bleek noodzakelijk.' Nu heb ik - en velen met mij - altijd gedacht dat het oude pand met de grond was gelijkgemaakt. Maar vroeger wist men de waarde der dingen beter te schatten dan nu: het pand is verbouwd en op de ver dieping uitgebreid tot de huidige staat: 'een ruime bovenverdieping strekt zich thans uit over het gehele benedenhuis. Hier is de raadzaal nagenoeg onveran derd gebleven. In plaats van twee heeft ze nu drie ramen in de voorgevel, een fraaie met leien gedekte en met een koepeltoren versierde kap kroont het gebouw, dat aan den achterkant eveneens een belangrijke uitbreiding heeft ondergaan.' Dit werden de gebouwen voor ondermeer de reiniging en brandweer. 'De bovenste balklaag (van de kap) is, voorzover zij niet bestond, geheel uit Sieg- wartbalken samengesteld, voor gebouwen als dit zeer doelmatig, wijl ze niet alleen sterk, maar ook branding- en geluidswerend zijn.' Hiertoe had men ook op een andere plek maatregelen getroffen: 'Opdat het getik der schrijfmachines op de secretarie geen hinder veroorzaken, is aan de achterzijde daarvan een typekamertje bijgebouwd. De woning van de conciërge (op de begane grond) is nu ingericht als kamer van den Ontvanger der Belastingen. Voor de conciërge is, op de plaats van het vroe gere plantsoen, een met het gemeentehuis in verbinding staande nieuwe woning gebouwd', thans Raadhuisstraat 2. 'En het mag gezegd worden, en we halen het hier met graagte aan, dat het nieuwe gebouw, waardoor omtrek en voorkomen van het oude als het ware geheel zijn uitgewischt, een zeer bevredigende indruk maakt.' Rechts van het raadhuis zien we het achterhuis en de langskap van Raadhuis straat 6, ernaast een stukje van de witte bovengevel van nummer 4. De panden rechts laten zich moeilijk raden. De lijn van de fotograaf naar de watertoren loopt bijna noord-zuid. Gezien zijn vrije zicht op Schrans nummer 27 heeft hij onge veer gestaan daar waar later de Nieuwe Schrans en de Emmanuel Murandstraat elkaar zullen kruisen. Het huis met de witte schoorsteen, waar de vlag lijkt uit te hangen, is dan het derde achterhuis van Schrans 54, thans is er de Friese Schrijf kamer gehuisvest. Links ervan achter de boom, vaag zichtbaar, vermoeden we aan de zuidzijde van de Raadhuisstraat de panden nummers 5 en 3 in aanbouw. Op de kaart behorende bij het bestem mingsplan van 1911, zien we bij de ingang van de latere Raadhuisstraat gestip peld de contouren van de herberg Het Wapen van Leeuwarderadeel; deze zou gesloopt worden. 'Op 7 februari 1911 werd door notaris A. Andringa de HUIZINGE waarin herberg en logement vanouds HET WAPEN VAN LEEUWARDERADEEL genaamd de DOORREED provisioneel Terug naar de foto: de krant van vrij dag 19 september 1913 meldt: 'Op de 18e namiddag werden wedstrijden gehouden in Flesschendans, Zakloopen, Blaasschop- pen, ringsteken voor dames, Stoelendans, en Vaatjeskruien voor heeren. Na afloop der wedstrijden verliet het publiek, waar onder ruim 500 betalende, het terrein. Tegen 7 uur leek het, alsof Leeuwarden leeg zou loopen. De weg langs de Wirdu- merdijk tot de Schrans was één reusachtige menschenmassa, die de optochten, welke met verlichting herhaald zouden worden, wenschten te zien. Er heerschte onder de geweldige menschenmassa een opgewekte stemming en aan de orde liet niet te veel te wenschen over. Alleen ware het te wen- schen geweest, dat de troep opgeschoten bengels, die achter den optocht aanhosten, thuis waren gebleven.' Ook toen al! 'Lang werd nog gefeestvierd en het mag worden getuigd, dat het dorp Huizum het eeuw feest van Neerlands onafhankelijkheid op waardige wijze heeft gevierd. De feestdag zal dan ook nog lang in aangename herin nering blijven.' Waarvan acte. Kaart bij uitbreidingsplan Leeuwarderadeel ten westen van de kop van de Schrans Bron: Leeuwarder Courant, 8 mei 1911

Leovardia, 2000-2018 | 2014 | | pagina 31