Leeuwarder zwemster werd de eerste klokkenluider over doping in haar sport LcovoF^ust. iC 30 Paul Bron In Leovardia 38 zagen we hoe de op 27 september 2013 overleden Sieta Posthumus in 1960 gedesillusioneerd en met een flinke hersenschudding terug kwam van de Olym pische Spelen. Maar het was niet alleen die hersenschudding en als gevolg daarvan de mislukking op de 4x100 meter schoolslag, die haar gemoedsrust stoorde. De zuiverheid van haar sport was in het geding, omdat zij een sterk vermoeden had van het gebruik van doping binnen haar eigen ploeg. Het verhaal van een dappere klokkenluider. Zij vertelde op 16 maart 1961 aan de Leeuwarder Courant dat ze tijdens de selectiewedstrijden, dus ruim zes maan den voor de Spelen in Rome, toevallig een gesprek opving tussen een trainer en een pupil. Sieta: 'Wat zeg je van de opmer king: "morgen krijg je nog een spuit in je bil en dan wordt je weer kampioen." Zo'n opmerking maakt je kapot. Ik wist gelijk dat het hier over doping ging en ben direct naar Wim Mosterd gelopen. Hij was onze zwemarts en hij heeft mijn klacht doorgegeven aan de zwembond die er vervolgens niets mee heeft gedaan.' En vanaf dat moment heeft de twijfel haar mentaal in de greep: 'Is er iets mis met onze sport of niet?' Het voorval is slechts een uit de rij die daarop volgde. In het interview wilde ze zich nog niet uitla ten over wat er op dat gebied in Rome gebeurde. Verdachte recepten Sieta werd door de zwembond geselec teerd voor Rome en was vastbesloten om bewijzen te vinden voor haar vermoedens en gaf haar ogen in Rome goed de kost. En toen er zich een mogelijkheid voor deed sloeg ze toe. Posthumus: 'In Rome heb ik uit de tas van Marianne Heems kerk twee recepten gepakt.' Na het ver schijnen van het interview viel de vader landse pers massaal over haar heen en verweet haar te handelen uit rancune en bitterheid over haar falen in Rome. Het Parool beweerde dat Sieta de zwembond in opspraak bracht: 'De zwemster die in binnen- en buitenland talloze successen heeft behaald, heeft besloten een streep onder haar zwemloopbaan te zetten. Wie van de motieven kennis neemt, krijgt vooral de indruk dat Sieta door een com plex van omstandigheden, die zij in bijna 8 jaar zwemervaring heeft opgedaan, een duidelijk verbitterde, teleurgestelde jonge vrouw is. Voor zover dit 'omzien in wrok' zaken geldt als het brengen van zeer grote persoonlijke offers, die nu door haar als te groot worden gezien, zouden wij helaas kunnen volstaan met te stel len dat Sieta Posthumus blijkbaar en helaas niet de genoegens aan haar sport heeft beleefd, die zij er destijds gemeend heeft in te zullen vinden.' Het interview met de Leeuwarder Cou rant was ook tegen het zere been van de zwembond. J.E. Buiskool, directeur van het bondsbureau geloofde ook dat het een kwestie was van een teleurgestelde zwemster, die niet de resultaten bereikt had, die zij had gehoopt te bereiken. 'Misschien wordt er wel iets gebruikt in de vorm van vitaminetabletten of -injec ties door dr. Rolink, de arts die geregeld controle heeft op enige zwemsters, maar mogelijke doping? Nonsens.' Aanvankelijk zou de kwestie in het sportprogramma Flits van Frits Oster bij de AVRO op televisie komen, maar die behandelde liever geen controversi- ele onderwerpen en dus kwam Sieta in de uitzending van Espresso haar verhaal doen bij Arie Kleywegt. Tijdens het inter view las hij een brief voor van een van de vooraanstaande zwemsters, gezien de verhoudingen binnen de ploeg denk ik van Erica Terpstra: 'Lieve Sieta, wat ben ik toch blij dat je gedurfd hebt wat wij geen van allen durven: je mond open doen....' Kleywegts conclusies aan het eind van de uitzending: 'De uitspraken van Sieta Posthumus dienen bepaald serieus te worden genomen. Ze kunnen niet worden afgedaan met schimscheu ten en ze kunnen niet worden wegge wuifd. Ik geloof dat de KNZB er goed aan zou doen wanneer hij zich daar wel van doordrongen zou achten, want met gepikeerde uitspraken als nonsens, insi nuaties, laster, onbelangrijke vitamine tabletten en "Sieta Posthumus mag niet voor de televisie optreden", daarmee is de zaak in dit stadium bepaald niet meer te redden.' Alhoewel Sieta in verband met het toen inmiddels gevraagde onderzoek door de medische commissie van de Nederlandse Sport Federatie, te kennen had gegeven geen verklaringen meer tegenover pers of televisie te willen afleggen kwam de 'zaak Sieta Posthumus' uitvoerig in het televisieprogramma Sportpanorama van de Avro. Presentator Siebe van der Zee vroeg er commentaar aan de voorzitter van de KNZB, de heer J. de Vries, de arts J.H.M. Rolink, chef d'équipe van de olym pische zwemploeg, de heer S. Bolman en de arts P. Smit, die met het medisch toezicht op de Nederlandse olympische ploeg in Rome was belast. De conclusie van de heren: 'er is niets onbehoorlijks voor en in Rome gebeurd.' Het antwoord van Kleywegt liet niet lang op zich wachten; in een extra uit zending van Achter het Nieuws ver klaarde een arts ten aanzien van de door Sieta overgeschreven recepten, dat het

Leovardia, 2000-2018 | 2014 | | pagina 32