Brievenbus/mailbox LcovaF^ust, iC 36 De redactie van Leovardia reserveert graag ruimte voor brieven van lezers. Zij behoudt zich wel het recht voor brieven in te korten. Ons adres: Groeneweg 1, 8911 EH Leeuwarden of e-mail: historischcentrum@leeuwarden.nl The Jolly Musicmakers Laat ik beginnen met te vertellen dat ik vanaf het begin van Leovardia ons orgaan met belangstelling en plezier heb gele zen. Maar het kan toch voorkomen dat je denkt, dat iets niet klopt. En dat had ik met een bewering in het artikel over Lucas Hannema in Leovardia 42, waarin The Jolly Musicmakers worden genoemd. Een kleinigheidje rechtzetten en er iets over vertellen leek me wel gepast. Ik, Auke van der Wal, werd op 13 mei 1940 17 jaar. Vrij kort daarna werd ik door Yge ten Berge gevraagd of ik pianist bij The Jolly Musicmakers wilde worden. Ik zei ja, en heb daar ontzettend veel ple zier aan beleefd. We kwamen wekelijks bij elkaar in een zaaltje van Lunchroom Tolsma aan de stille kant van de Nieuwestad. De leden van de band varieerden in leeftijd tussen de twintig en dertig jaar. Zangeres was Tineke Tolsma, dochter van de eigenaar van de lunchroom. Een wat oudere, leuke meid, die met hart en ziel voor de band leefde. Helaas kreeg ze in 1941 een ver houding met een Duitse officier. Dat bete kende voor ons het einde van de optre dens met Tineke en het vertrek uit de lunchroom. Tineke heeft niet lang mogen genieten van de liefde met de Duitser. Na een ern stige ziekte is ze begin 1943 overleden. Ik herinner me een grote begrafenisstoet op de Nieuwestad met veel Duitse militairen. Het vertrek uit de lunchroom bete kende, dat we als orkest bij Lucas Han nema aan de Voorstreek terecht kwamen. We waren ondertussen heel populair geworden onder de jongeren. Dat was niet zo bijzonder, want er was weinig te bele ven in de oorlogstijd. Dansen en feesten mocht niet meer. Optredens van leuke orkesten waren schaars. Je kon wel naar de bioscoop, maar dan moest je eerst naar het hoog bejubelde Duitse oorlogsnieuws kijken en dan naar een Duitse film. Foto van de destijds nog The Jolly Musicmakers genaamde band. Er staan twee musici op die geen deel uitmaakten van de band, doch die een paar maal als gastmuzikanten zijn uitgnodigd om het programma aan te vullen. De ene gastspeler (met de gitaar) is een zekere Gaastra, doch de naam van de andere toegevoegde artiest is niet meer bekend. Zij zongen samen onder gitaar begeleiding van Gaastra. Op de voorgrond van de foto van links naar rechts: Rein Mollema (alt sax), Tineke Tolsma (zangeres), Klaas Posmus (leider violist), Freek Faber (alt sax klarinet), Yge ten Berge (tenor sax klarinet), Gaastra (zanger/gitaar; gastmuzikant), Onbekend (zanger; gastmuzikant), Auke van der Wal (piano). Op de achtergrond/verhoogd podium van links naar rechts: Eise (trompet; scholier gymnasium), Jack Fazzi (trombone), Andries Koopmans (trom pet), Johan Rutgers (drum), Johan Schuil (bas) Onze eerste optredens waren in een zaaltje bij de Klanderij voor ongeveer 150 enthou siaste fans. Maar al snel gingen we naar Zalen Schaaf, iedere keer uitverkocht. Daarnaast traden we ook veel op voor brui loften en partijen en schoolfeestjes. Eind 1940 kwam er van de Duitsers een verbod: je mocht geen Engelse namen meer gebruiken. The Jolly Musicma- kers werd omgetoverd in Klaas Posmus Dansorkest. Ook Engelse en Ameri kaanse muziek mocht niet meer gespeeld worden. Dat was moeilijk voor ons, want wij deden behalve een beetje Nederlands,

Leovardia, 2000-2018 | 2014 | | pagina 38