Lcovaië^t^ ATJE WALSTRA HENDRIK NÜP De reis van Tiesema 37 niet anders. In het vervolg speelden we nog slechts Nederlands repertoire en enige shownummers. Begin 1942 kwamen de Duitsers met een nieuwe verordening: alle verenigin gen, orkesten en artiesten moesten zich melden om verder te kunnen gaan. Wij waren daar vierkant tegen en besloten te stoppen. Het leverde bij ons veel verdriet op. We hadden nog een slotbijeenkomst bij Yge ten Berge thuis, maar er waren toen al enkele bandleden ondergedoken. We zijn optimistisch uit elkaar gegaan, tot aan de Bevrijding. Toen speelden we op de Lange Pijp. Dat het Klaas Posmus Dansorkest in april en mei onder de naam Syncope Dans- en Stemmingsor kest speelde, is dan ook onjuist. Ik zou nog veel meer kunnen vertellen, maar ik vind het voor nu wel genoeg. In het archief van de Leeuwarder Courant zijn verslagjes van enkele optredens te vinden. Zelf heb ik nog enige foto's in mijn bezit. Tot slot de bezetting van het Klaas Posmus Dansorkest: Klaas Posmus: viool, leider - Klaas Koop mans: trompet - (leerling op het gym nasium: trompet - Jack Fazzi: trombone - Yge ten Berge: tenorsax - Freek Faber: altsax - Rein Mollema: altsax - Auke van der Wal: piano - Johan Schuil: bas - Jan Rutgers: drums. Auke van der Wal, Haaksbergen Eala! Nei oanlieding fan Fahner syn artikel oer de oargelbouwende famylje Hillebrand yn Leovardia 42, is it wol aardich te witten, dat yn 1819 in Hillebrand oargel foar ƒ3000,- pleatst is yn de herfoarmde tsjerke fan Akkrum, no de Terptsjerke. Ek yn Akkrum wienen der hiel wat klach ten, sadat yn 1856 besletten waard om it troch Van Oekelen ferfange te litten. It Hillebrand oargel hat hjirnei in plak krigen yn de tsjerke fan de Penitinsjêre Ynrjochting te Feanhuzen. It moat dêr in jier as wat lyn restaurearre wêze en sa wer tsjinst dwaan nei hast 200 jier. Jan Calsbeek, Akkrum Hendrik Nijp Met belangstelling in Leovardia 41 het verhaal gelezen over Hendrik Nijp. Daarin staat helemaal aan het eind dat er geen sporen meer zijn van dit zwarte schaap. Ik kan u melden dat Hendrik en Atje Walstra begraven liggen in Lekkum. (Zie www.graftombe.nl/Zoeken op Hen drik Nijp). Voor de liefhebber kan op die site ook een foto van de grafsteen worden aangevraagd. De foto wordt als email-bij lage gratis toegezonden. Cor Seinstra, Leeuwarden *281218 6St 5-6-1924 IBM^a4;i-2-12-19S2 Verhaal uit het 19de eeuwse Snakkerburen In het boek De reis van Tiesema ver haalt Rients Faber over de opkomst en ondergang tussen 1803 en 1875 van een familie van smeden, die zoals zovele smeden in Friesland, de naam Faber droeg. De laatste smid uit deze familie in Snakkerburen, Jan Douwes Faber (1844-1930), werd in het leven genade loos afgerekend op de valse start die hij daar als smid maakte. De Snakkerbuur- ster samenleving waar het gebruik van sterke drank tot de gewoonste zaak van de wereld behoorde, zorgde ervoor dat Jan Douwes de greep op zijn leven ver loor. Door alle tegenslagen in het nauw gedreven, maakte de gelegenheid in 1880 een dief van hem. Hij pleegde een opzien barende inbraak te Goutum bij de familie van een der opkopers van zijn smederij. Daarvoor had hij reeds door veelvuldig drankgebruik het contact met vrouw en kinderen verloren. Na een vijfjarige gevangenisstraf verdween hij spoorloos in 1887. Pogingen van zijn kinderen om hem terug te vinden, mislukten. Anno 2012 kon zijn reis door het leven worden gevolgd, dankzij internet en de digita lisering van archieven. Zowel over het leven van Jan Douwes als zijn vrouw kwamen vele opzienbarende feiten en gebeurtenissen uit de diepten van het verleden te voorschijn. Deze biografische novelle over dit stukje mini-geschiedenis is beeldend geschreven en bevat mis schien wel verborgen wijsheden waar wij ook in onze huidige samenleving nog iets van kunnen leren. De Wylde Tulp Rients Faber

Leovardia, 2000-2018 | 2014 | | pagina 39