Lcovor^ aan de hand van de vondst van 15e eeuws muurwerk en een deel van de gracht toch een duidelijke conclusie getrokken worden. Namelijk, dat er hoogstwaarschijnlijk nog meer van het stateterrein bewaard is geble ven onder het centrale deel van het Dracht- sterplein. Mochten daar ooit nog grond werkzaamheden gaan plaatsvinden dan moet zeker rekening gehouden worden met de aanwezigheid van muurresten van de stins en de herenboerderij uit het begin van de 15e eeuw. Door het huidige onderzoek is in elk geval een tipje van de sluier over het terrein van de Abbingastate opgelicht. En het smaakt naar meer 4 MR1 na het wegbreken. Links is onderin het profiel het natuurlijke veenpakket te zien Foto ADC ArcheoProjecten ingeslagen stammetjes lagen. Waarschijnlijk om verdere verzak king tegen te gaan is op zeker moment een enkelsteensmuur tegen de noordzijde van de verzakte muur aangebouwd. Dit muurdeel was mooi afgewerkt en bestond uit rode baksteen, gemetseld met hardere grijze mortel (of cement). De bakstenen waren 19,5x9x4 centimeter. Het nieuwere muurdeel is beduidend dieper (ongeveer 50 centimeter) aangelegd dan het oorspronke lijke muurdeel. Op basis van historisch kaartmateriaal kan de muur mogelijk worden gekoppeld aan de zuidelijke kopse kant van het hier doodlopende, noord-zuid georiënteerde oostelijke grachtdeel. Het betrof een soort kademuur die diende ter beschoeiing van het einde van de gracht. Juist omdat hier de ingang naar het binnenterrein lag, kan worden verwacht dat men meer aandacht heeft besteed aan de beschoeiing van de grachtoever en dat deze daarom in steen is uitgevoerd. Maar het kan ook zijn dat deze muur deel heeft uitgemaakt van de noordzijde/noord oost hoek van de state-boerderij (hornle- ger). De steenmaat doet een datering begin 15e eeuw vermoeden. Samenvatting en conclusie Tijdens de herinrichting van het Dracht- sterplein zijn resten van het terrein van de voormalige Abbingastate tevoorschijn geko men. Hoewel het onderzoek slechts de rand van het stateterrein heeft blootgelegd, kan Voetnoten/literatuur: Walstra, J.: De Verlengde Schrans de Badweg - 'een historische beschrijvingLeeuwarden, 2011 2Elward, P. Karstkarel G.P.: Stinsen en states, adel lijk wonen in Friesland, Leeuwarden, 1990 3Heddema D.J.: Wêr yn Huzum stie Abbinga-state?in: Tusken Potmarge en Jokse, Sudertrimdiel-rige 1, p. 47-52, Wytgaard, 1993 4Jezeer, W.: De Abbingastate onder het Drachtsterplein te Leeuwarden. Een archeologische begeleiding, ADC rapport 3407, Amersfoort, 2013 5Mulder-Radetzky, R.: Feijtsmastate te Huizum, een ver geten state in Aldlan, in: Tusken Potmarge en Jokse, Sudertrimdiel-rige V, p. 95-100, Wytgaard, 2002 Doorsnede van MR2, gezien vanuit het westen (links) en noordoosten(rechts), waarbij duidelijk zichtbaar is dat het oudere deel is verzakt en ver volgens is 'rechtgezet' met een smallere, nieuwe muur Foto's ADC ArcheoProjecten

Leovardia, 2000-2018 | 2014 | | pagina 6