LcovaT^t^ Het mausoleum op het terrein van Coopersburg in Akkrum Collectie Willem Winters Grou In Grou werd op 28 mei 1904, voorafge gaan door het Grouster muziekkorps, het erebeeld van dokter Eeltsje Halbertsma onthuld. Een commissie uit het Selskip foar Fryske tael en skriftekennisse had zich ingespannen dit beeld te realiseren. Hepkema, van de krant, was de initiatief nemer en wilde de kosten van zo'n beeld bestrijden door het uitgeven van een boek over Eeltje Halbertsma als dichter. Het beeld, in 1904 geleverd, is van Schröder. Bolsward In de jaren '90 van de 19e eeuw werd het stadhuis van Bolsward gerenoveerd. In het achtenzestigste verslag van het Friesch Genootschap over het jaar 1895 1896 staat dat op 19 december 1895 ds. M.E. van der Meulen over dit stadhuis een inleiding hield. Hij vertelde onder meer dat de beeldhouwers A. Balhan van Amsterdam en J. Schröder te Leeuwarden bij deze werkzaamheden 'de beelden der 17e eeuw hebben hersteld.' Hoe opvallend sommige beelden of beeldgroepen ook zijn, hoe markant de kop van Halbertsma ook is en wat een pracht van een mausoleum Akkrum ook bezit, wil je iets weten omtrent de maker, Johan Schröder, dan moet dat uit krantenknip sels van diverse aard bijeen gesprokkeld worden. Een tentoonstelling of een boek zou deze zoon van een cementsteenfabri- kant zeker verdienen. Was het Nassau-monument geen hoog tepunt, ander beeldhouwwerk is mooi, ter wijl de vrouwenfiguren die de ingang van het mausoleum bewaken, prachtig zijn. Kijk bijvoorbeeld eens naar hun armen, hoe subtiel zijn de gewrichten en spieren weergegeven, je voelt het zachte vlees.

Leovardia, 2000-2018 | 2014 | | pagina 9