nu ISezuik nu B.F.M.-KRQKETN SOEP VLAAIS, GRUINTE EN EERAPPELS MART1N1TOORN PUDDING LcoVöLr^Èzi.^ Personeel van Benninga, gefotografeerd in 1929. Van links naar rechts: Sj. Betlehem, Bietner, H. de Kort, N. Zandstra, F. Neuman en een onbekende tigt B. Benninga Zonen zich aan de Tuinen, een smalle gracht in provinciehoofdstad Leeu warden. De oudste zoon van Benjamin, Simon, drijft dan al een vetsmelterij in Sneek. Het personeel trekt met hun bazen mee. De synagoge aan de Lemster Schans kan na 1920 wel sluiten. De verhuizing van Benninga bete kent vrijwel meteen het einde van de Joodse gemeenschap te Lemmer. Leeuwarden Benninga's zaken gaan ook in Leeuwarden voorspoedig. Het promotiebeleid van de firma oogt anno 2014 nog modern. In de bekers rundervet zijn 'uitknipsels' (een soort coupons) opgenomen, waarmee kopers voor kinderboeken kunnen sparen, mits ze Ben ninga's Runet vaak genoeg eten. Datzelfde huismerk wordt ook via advertenties in kran ten volop aan de man gebracht. Slogan: 'Voor ons betekent Runet: eenmaal geprobeerd, al tijd begeerd.' Toch kan Benninga begin jaren dertig niet om de economische crisis heen. Met vet valt vrijwel geen geld meer te verdienen, mar garine heeft de toekomst. Van een opgeheven buitenlandse fabriek wordt het machine park overgenomen. De directie verruilt daarop het te krap geworden bedrijfspand in de Leeuwarder binnenstad voor een geheel nieuw gebouwde fabriek aan de rand van de stad. 'De uiterst moeilijke toestanden waarin de wereldmarkt zich de laatste jaren bevindt en waarbij men heeft ondervonden dat fabricage- kosten, die ook maar een fractie te hoog liggen, zonder meer een achterstand beteke nen, hebben de directie doen besluiten haar plan te verwezenlijken', schrijft de firma op 30 november 1936 in een verklaring 'voor de Joodse pers'. De oude vetsmelterijen in Leeuwarden en Sneek zijn dan met de nieuwe margarinefabriek tot één bedrijf samengevoegd. Het optimisme keert terug: 'Na alles wat wij hebben aanschouwd, mogen wij gerust zeggen dat hier een bedrijf is gevestigd, dat aan alle eisen voldoet en dat artikelen op de markt brengt, die onder de allerbeste van de branche moeten worden gerangschikt.' Die hele dertigste november 1936 is het bij Benninga feest. Tot half vijf 's middags komt het Leeuwarder publiek de nieuwe fabriek bezichtigen. 's Avonds schuiven genodigden aan bij het diner in het plaatselijke hotel De Duitsche Adelaar, een Joods bedrijf met een naam die dan nog geen verkeerde associaties oproept. Het moet gezegd: wie Benninga's bedrijfs archief doorbladert, krijgt de indruk dat de firma de oorlogsdreiging bijna niet wilde zien, zo expansief was de bedrijfsvoering. In 1933 en 1938 werden er fabrieken in Engeland BENNINGAO'S VRAIZE MARGERINEFEBRIEKEN N.V.. l.AA op 4 Pril 19 SO DE PROViNZtOALE GRUNNEGER MELKSLIETERSBONDEN MIT MEKOAR geopend, in 1937 nog een in België. In totaal telde Benninga eind jaren dertig bijna duizend werknemers, waarvan 125 bij het moederbedrijf in Leeuwarden. 'Waar we helaas geen foto's van hebben, is de voetbal wedstrijd tussen de werknemers van de fabrieken in Engeland en de fabriek in Leeuwarden', zegt Mieke Benninga (89), de moeder van Hansje de Vries Robles, en ook jarenlang in de fabriek werkzaam. 'Als enige Benninga speelde Leo, de zoon van Simon, mee. Jacob, mijn vader, deed als directeur Engeland de aftrap. Met een geweldig feest tot slot in hotel Spoorzicht van Sipke Castelein.' Ondanks al die personele uitbreidingen behield Benninga een volledig Joods bestuur. De directies van alle nieuwe filialen beston den uit familieleden. Ook de aandeelhouders die de fabrieken mede hadden gefinancierd waren Joods: de heren J. Lopes Cardozo en S. Anholt. De twee producten die volgens dat trotse persbericht bij de opening van de fabriek tot 'de allerbeste van de branche' behoorden, waren Gemoh plantenboter en Kajom gesmolten vet, beide koosjer en onder rabbinaal toezicht in de Leeuwarder fabriek vervaardigd. l Peerd van Ome Loehs is dood. llaarne te /iom mor Vrafm Kfo«!" qeevm. Din wazze vast <11 "l leevm hltrevm. Achterzijde van een speciaal voor de Groninger relaties ontworpen uitnodiging

Leovardia, 2000-2018 | 2016 | | pagina 9