Leovax2U.it 10 Plan nieuwe veemarkt, Leeuwarder Courant22 juni 1953 vee en voor op de markt achtergebleven dieren. Ook was er behoefte aan perrons voor het laden en lossen van het vee. De bevloe ring zou moeten worden vernieuwd en di verse (kantoor)ruimtes voor directie, banken, administratie, dierenartsen, gezondheids dienst et cetera uitgebreid. Uitbreiding richting de Wilhelminabaan en de sportvelden aan de Fonteinstraat zou betekenen, dat in de toekomst wellicht op nieuw een ruimteprobleem zou ontstaan. Bovendien zou die uitbreiding geen echte oplossing voor het verkeersprobleem beteke nen en moesten er nogal wat panden en gronden daartoe verworven worden. Als dé nieuwe locatie kwam het gebied naar voren ten noorden van de Harlingertrek- vaart, tussen de geprojecteerde rondweg en de spoorlijn Leeuwarden-Stiens. Dit terrein zou uitstekende mogelijkheden kunnen bieden voor de aan- en afvoer, mede ook door de ligging aan water en spoor. Er was volop ruimte te vinden voor parkeren en een eventuele uitbreiding op termijn was zonder meer mogelijk. Niet onbelangrijk was tevens dat bijna alle benodigde grond reeds in eigen dom van de gemeente was. Besluitvorming Bij het 75-jarig bestaan van de veemarkt in 1949 durfde burgemeester Van der Meulen nog geen antwoord te geven op de vraag of de markt al of niet verplaatst zou worden. Enkele jaren later deelde het college van B&W echter de conclusies van de commissie. De beoogde nieuwe locatie was reeds in het Structuurplan uit 1952 in beeld: 'Gronden die misschien in de toekomst in aanmerking kunnen komen voor oplossing van de vee- marktproblematiek'. In de plannen voor de nieuwe veemarkt was rekening gehouden met een tentoonstellingsterrein en een markt voor landbouwwerktuigen op het Marnixveld, dus ten oosten van de gepro jecteerde rondweg. In juli 1953 nam de raad de 'historische beslissing' de veemarkt te verplaatsen. Het college kreeg de opdracht met een verdere uitwerking van de plannen voor de nieuwe veemarkt te komen en tevens tot aanleg van de stadsautoweg tussen Harlingerplein en Julianalaan. Gezien de toenmalige situatie van de veemarkt drong de raad aan op spoed. Ook werd aandacht gevraagd voor de belan gen van de 13 caféhouders in de Lange Markt straat. 'It is de long hwertroch Ljouwert sykhel- let', zo omschreef CHU-raadslid Santema de veemarkt. Hij zag verplaatsing tevens als mo gelijkheid om het autobusstation uit te brei den en het bodeterrein een nieuwe locatie te bieden op het vrijkomende veemarktterrein. VVD-raadslid Pols was enigszins huiverig voor de doorsnijding van het nieuwe vee marktterrein door de rondweg en opperde een hoge brug te maken 'zodat men het marktcomplex hieronder door kan bereiken'. Van der Schaaf van de ARP noemde als een alternatief uitbreiding richting Wil- helminabaan met aanvullend amovering sloop) van de Elisabethstraat en een deel van de Westersingel. De verbinding tussen het nieuwe terrein en het centrum kon volgens hem sterk worden verkort door een brug aan het eind van de Fonteinstraat. KVP-raadslid Kamstra achtte verplaatsing naar buiten de stad van zeer verstrekkende betekenis: dit plan betekent niet alleen verplaatsing van de veemarkt, doch ook het uitlichten van deze markt uit een geheel stads- complex waarmee zij innig is vergroeid'. Daar valt niets op af te dingen.

Leovardia, 2000-2018 | 2016 | | pagina 12