Zie hier een moedig Volk, ten dienst van 't Vaderland, Getrouw voor hunnen Vorst en Vrolijk in hun Stand Paul Bron 11 Tijdens het Open Huis, eind augustus 2015, van het voormalige pand van het Gemeen tearchief in de Grote Kerkstraat, vond mo numentenambtenaar Leo van der Laan een bijzonder vaandel op de zolder. Via de ru briek Gehoord en Gezien van de Leeuwar der Courant vroeg hij de lezers ophelde ring over de herkomst ervan. Het vaandel bestaat uit een oranje doek met de tekst BVL, Afd. Leeuwarden. De letters staan voor Bijzondere Vrijwillige Landstorm. In dit artikel lezen we wat die naam betekent en alvast ter geruststelling van de lezer die de Tweede Wereldoorlog heeft meegemaakt: de door de bezetter in gestelde Landstorm Nederland heeft niets te maken met de (Bijzondere) Vrijwillige Land storm van voor 1940. Dat was misbruik van de vertrouwde naam voor eigen nationaal- socialistische doeleinden. De activiteiten van de Landstorm kunnen we indelen in grofweg drie perioden: de bevrijdingsoorlog tegen Napoleon, de Belgische opstand en de be scherming tegen de gevreesde revolutie na de 'vergissing van Troelstra'. De bevrijdingsoorlog 1813-1815 In december 1813 werd ten behoeve van de bevrijding van het Franse juk onder Napoleon het Reglement van algemeene Volksbewe ging, Landstorm en Militie van kracht, waarin de taak van de Landstorm, die functioneerde naast de Stedelijke Schutterij, werd gefor muleerd. Alle weerbare mannen tussen zeventien en vijftig jaar oud moesten zich or ganiseren in bataljons om de eigen omgeving te verdedigen. Jongens beneden zeventien jaar mochten worden toegelaten als zij een sterk gestel hadden. Een uniform was niet verplicht, maar iedereen moest een groene tak met bladeren op de hoed dragen. Alleen mannen die de exercitie goed beheersten, mochten een soort uniform en/of uitrusting dragen; 'Exercitiën worden gehouden des zondags, tusschen den ochtend kerktijd en dien van den namiddag; allereerst in het staan in het gelid en in het rigten, marcheren en zwenken'. Mocht een bataljon onverwacht ingezet moeten worden dan gold: 'Niemand zal van te voren gewaarschuwd worden, daar voor moet ieder man altoos zijnent van le vensmiddelen voor drie dagen voorzien zijn'. Buiten deze regels om werden individueel of per eenheid wel emblemen en vaandels gemaakt en gedragen. De rangen werden on derscheiden door het aantal strepen rond de Het teruggevonden vaandel

Leovardia, 2000-2018 | 2016 | | pagina 13