Leovax2U.it Oranje steunbetuiging tegen Troelstra's revolutiepoging, door soldaten van de infanterie, grenadiers en Landstorm 18 november 1918 Tekening Jan Hoynck van Papendrecht 20.000 tot meer dan 40.000. De regering en de monarchie waren gered, maar men bleef bevreesd voor de opkomst van de SDAP, de vakverenigingen, de communisten en het gebroken geweertje en alsnog voor een mogelijke revolutie. De BVL was een aparte organisatie, die er in het kort op neerkwam, dat bij de dreiging van het uitbreken van een revolutie dienst plichtige militairen zonder mobilisatie bestemming in de gelegenheid werden gesteld bij de Vrijwillige Landstorm als bijzondere vrijwilliger onder de wapenen te komen om de binnenlandse orde en rust te handhaven. Later in de tijd zou blijken dat deze formulering ruimte gaf voor een brede interpretatie, die onrust onder de doelgroep veroorzaakte. Friesche jongelingen, prachtkerels De Vrijwillige en Bijzondere Vrijwillige Land storm waren antirevolutionair en zeer Oran jegezind. In Friesland deed het Friesch Nationaal Comité voor de Bijzondere Vrij willige Landstorm overal in dorpen en steden haar uiterste best om mannen te werven voor haar doel. 'Laat een ieder zich aanmelden, wie daarvoor maar eenigszins in de termen valt en wie dit niet kan, die kan organisaties voor het behoud der plaatselijke orde helpen versterken, de burgerwacht. Geen "Eigen- brödelei" en vooral geen provocatie, die beide uitingen zijn van angst. En daarnaast scherp positie kiezen tegen degenen die de positie onzer regeering pogen te bemoeilijken in de blijkbare hoop in troebel water te visschen.' Men spiegelde voor welke voordelen toe treding had: 1. Vier maanden diensttijd minder, dus slechts twee maanden te dienen; 2. Verplichte lichamelijke oefening (in onze stad in de Sint Anthonyschool, PB); 3. Geen kosten voor de opleiding; 4. Opleiding tot korporaal, sergeant en vaandrig; Leerlingen van de kweekschool, hbs, gymna sium en hts werden met hun ouders uitge nodigd op voorlichtingsbijeenkomsten. Zij konden alvast toetreden tot de Kaderland storm en na voldoende oefening tot de officiersopleiding, zonder hun studie te onderbreken, omdat de oefeningen plaats vonden in overleg met de school. Deze voor lichting werd gegeven door de kapitein van Compagnie Leeuwarden, J. de Jong, door commandant L. Hofman of tweede luitenant F. Staudt, steevast aangevuld met ds. H.S Bouma, voorzitter van het bovengenoemd comité. Dat het met die militaire opleiding van de scholieren niet altijd crescendo ging blijkt uit een ironisch stukje in de Leeuwarder Courant van 25 november 1923: 'Er was voor zes candi-

Leovardia, 2000-2018 | 2016 | | pagina 16