HAAGSCH BLIJSPEL-ENSEMBLE 1 T o De Tweede Wereldoorlog en daarna DIRECTEUR LOUIS BOUWMEESTER JE MILITAIRE KLUCHT IN DRIE BEDRIJS/EN ZIE NADERE AANKONDIGING De Landstorm opgeroepen, affiche uit 1920 van het Haagsch Blijspel Ensemble Collectie Neder landse Affiches, Theater Instituut Nederland daten een examencommissie samengesteld in Leeuwarden van officieren uit enkele andere garnizoenen. Eén adspirant trok zich terug voor den aanvang van het examen. Twee adspiranten verschenen op den eersten dag niet, zoodat het examen werd aangevan gen met drie candidaten. Reeds spoedig bleek één hunner geen kans van slagen te hebben, zoodat deze uitviel. Bleven over twee adspi- ranten. Een dezer had nog nimmer met een mitrailleur geschoten, wellicht zo'n wapen nog nimmer gezien; die viel dus ook uit. De volgenden Zaterdag, zou het examen voort gezet worden met den overgeblevene. Toen bleek dat deze van de Israëlitischen gods dienst was en dus niet kon verschijnen. De commissie besloot toen in verband met de voor het rijk aan dat examen verbonden kosten, het verdere examen te... staken.' Het kopje boven dit bericht luidde, u voelt het al: Zes Kleine Nikkertjes. Dat sommige klunge ligheden binnen de Bijzondere Vrijwillige Landstorm wel eens leidden tot grappen, blijkt uit de komisch militaire klucht De Landstorm Opgeroepen van het Haagsch Blij spel-ensemble van Louis Bouwmeester, die tussen 1920 en 1925 vele malen werd opge voerd. Toegegeven, het bovenstaande is niet tekenend voor de organisatie; er werd serieus geoefend, er vonden geregeld schietwedstrij den plaats en er werden landdagen gevierd. Hierboven schreef ik dat de Landstorm antirevolutionair en oranjegezind was. Dit bleek niet alleen uit de aanwezigheid van de vele duizenden aanhangers die reeds op 18 november 1918 de koningin op het Malieveld toejuichten, waaronder veel leden van de Vrij willige Landstorm, maar ook uit uitspraken tijdens vergaderingen van het provinciale comité, zoals die in februari 1920 in Leeuwar den: 'Zoolang ons Willemijntje nog schitte rend kan wedijveren met een David Wijnkoop (de voorman van de Revolutionaire Socialis ten, PB), zoolang ook zal er een brede Friesche zonenschaar op het eerste signaal gereed staan om haar troon met goed en bloed te steunen. De novemberdagen van 1918 ver geten wij Friezen immers nooit, toen een handjevol dappere, stoere Friesche jongelin gen, prachtkerels, de stemming in Den Haag omzetten en Troelstra deden tuimelen', aldus majoor-aalmoezenier Elberssen van Sneek. Ds. R.W. Geerts van Scharnegoutum voegde er aan toe: 'De revolutiefakkel laait schier overal, maar de God van Nederland staat op onze grenzen en behoede ons tot nog toe voor die grote ramp, welke volkeren vernie tigt en natiën verscheurt'. Dat niet iedere verplichte Landstormer stond te trappelen blijkt wel uit de waar schuwing die burgemeester Patijn in de Leeuwarder Courant plaatste: 'De ingeschreve nen voor de militie en de Landstorm wachten zich er voor zich met tusschenpersonen in verbinding te stellen om voor den dienst afgekeurd te worden, omdat, indien zij inder daad ongeschikt zijn, de afkeuring ook zon der de tusschenkomst van deze personen zal plaats hebben'. Het bureau van de (Bijzondere) Vrijwillige Landstorm verhuisde in de jaren 1918-1925 nogal eens en was onder meer gehuisvest in de Willem Lodewijkstraat, aan het Ruiters- kwartier en op de Weaze. In de jaren dertig beleefde de Landstorm een rustig voortbe staan met de nodige schietwedstrijden, oefeningen en landdagen. Op 18 november 1938 vierde men op feestelijke wijze in de Harmonie het twintigjarig bestaan van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm Leeuwar- den-Huizum. Een belangrijk besluit in die jaren was ook het verbod voor Landstormers om lid te zijn van de NSB. In 1939, het jaar waarin de Nederlandse krijgsmacht mobiliseerde, bestond de (Bij zondere) Vrijwillige Landstorm uit ruim 90.000 vrijwilligers. Deze vrijwilligers waren er altijd van uit gegaan dat zij uitsluitend zouden worden ingezet in geval van het uit breken van de revolutie. Groot was dan ook de schrik toen 6500 mannen voor mobilisatie werden opgeroepen. Was er sprake geweest van misleiding tijdens de toelating? In ieder geval waren mensen op een te lichtvaardige wijze bij de Vrijwillige Landstorm ingelijfd. Leffert Hofman, commandant Bijzondere Vrij willige Landstorm, rond 1925

Leovardia, 2000-2018 | 2016 | | pagina 17