Leovax2U.it Duidelijkheid Provinciale schietwedstrijden van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm in Leeuwarden op 2 en 3 sep tember 1927 Bijeenkomst van de afdeling Leeuwarden-Huizum van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm in 1935 in zaal Irene. In het midden: links gastspreker dr. H.D. van Broekhuizen, gezant van Zuid Afrika, rechts voorzitter mr. J.W Tjsma De minister deed onderzoek naar de con tracten en kwam tot de conclusie dat de vrij willigers zo snel mogelijk naar huis mochten terugkeren. Er bleven ook Landstormers, die verplicht dan wel vrijwillig in de meidagen van 1940 strijd leverden, waarbij de een heden de nodige gesneuvelden moesten betreuren. Voor de gevallenen is een gedenk teken geplaatst op het ereveld van de Grebbe- berg. Door de bezetter werd de Nederlandse krijgsmacht, inclusief de Vrijwillige Land storm, in 1940 opgeheven. In 1948 was er opnieuw behoefte aan een snel inzetbaar vrijwilligerskorps. Het grootste deel van de landmacht bevond zich immers in Neder- lands-Indië, terwijl op dat moment in Europa de Koude Oorlog oplaaide, onder andere de blokkade van Berlijn en de val van Praag. De fensie besloot op 15 april 1948 tot de oprich ting van de Nationale Reserve voor extra bescherming van het Nederlandse grond gebied. Het huidige Korps Nationale Reserve van de Landmacht zet de traditie voort van de Vrijwillige Landstorm. Dit artikel begon met de vraag over de herkomst van het gevonden vaandel. Het antwoord geeft de Leeuwarder Courant van 13 december 1928. Op de vergadering van de Bij zondere Vrijwillige Landstorm afdeling Leeuwarden, waar het nieuwe vaandel aan wezig was, wees de commandant M. Salverda op de letters, voorkomende op het nieuwe vaandel, BVL: 'Dat kan ook betekenen Bond Voor Leeuwarden'. Die opmerking was wel sneu voor de vrouw van een van de leden, die dit voorwerp van huisvlijt had aangebo den. Opvallend is dat dit vaandel op de foto uit 1935 ontbreekt en tussen de hier wel getoonde vaandels wel erg zou hebben gedetoneerd. Mogelijk was de kwaliteit ervan ook de oorzaak dat het vaandel op de zolder van het gemeentearchief was achtergebleven, ver nam ik 'uit betrouwbare bron'.

Leovardia, 2000-2018 | 2016 | | pagina 18