Leovax2U.it I8 molen De Jonge van Freerk Klazes Bokma (1841-1903), de latere oprichter van de bekende distillateursfirma Bokma, die de molen had verbouwd tot korenmolen en daar een meelfabriek De Vlijt in had gevestigd. In 1887 werd de molen, per schuit, verplaatst naar Marle (bij Wijhe in Overijssel), waar hij nog steeds staat met de naam De Vlijt. 'B&W van Leeuwarden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 12 Maart 1887 bij de secretarie ter visie ligt een verzoek schrift van de Firma Swildens en Kuipers tot het verkrijgen van vergunning voor het oprichten van een Stoommaalderij op het perceel Harlinger Trekweg no. 12.' Bij notaris Albarda werd het bestaande vennootschap vervangen door een nieuw vennootschap, aangegaan bij akte van 5 juli 1888 tussen de heren Johannes Swildens, Egbert Johannes Kuipers en Johannes Egberts Kuipers, kooplieden te Leeuwarden onder dezelfde firmanaam Swildens en Kuipers (klaarblijkelijk is hier de zoon van Egbert in Wirdumerpoortsdwinger met molen De Fortuin Tekening uit circa 1850 lingertrekweg, voor een totaal aan kosten van ƒ12.000,-. Volgens een advertentie in de Leeuwarder Courant van 29 mei 1874 bericht ten zij 'dat hun Korenmolen 't Fortuin' thans gereed is tot het malen, zuiveren en builen van alle soorten granen.' Bij een akte van 16 mei 1874 was tussen de heren Johannes Swildens en Egbert Johannes Kuipers, bakkers wonende te Leeuwarden, een vennootschap aangegaan, onder de naam Swildens en Kuipers, tot het drijven voor gemeenschappelijke rekening van een wind- korenmolen en van handel in granen. In 1883 werd in de molen een stoommachine geplaatst met een vermogen van 15 pk. In 1885 werden walsen aangebracht voor het malen van roggebloem. Op 17 januari 1885, voordat Leeuwarden op 1 oktober van dat jaar zijn telefoonnet kreeg, had de bakkersfirma Swildens en Kuipers, als allereerste in Leeuwarden, al een concessie gekregen voor het zogenaamde bruggetje het Thyske Tiltsje een telefoonlijn tussen haar kantoor en de fabriek. Een jaar later, op 25 maart 1886, tegen middernacht, werd door een hevige brand, ontstaan in de machinekamer, de wind- en stoommeelmolen aan de Harlingertrekweg, evenals de belendende pakhuizen, geheel in de as gelegd. Alles was tegen brandschade verzekerd, maar een aanzienlijke partij granen ging verloren. De in de nabijheid gelegen arbeiderswoningen, nat gehouden door de brandweer, bleven gespaard. Een verkoop van beschadigde houtwaren vond plaats op het terrein bij de afgebrande molen op 16 april 1886. Een aanbesteding werd gehouden op 2 september 1886 voor het bouwen van een 'Fabrieksgebouw en Pakhuis aan de Harlinger Trekvaart voor de Firma Swildens en Kuipers, aldaar.' Gedrukte bestekken waren te verkrijgen op het kantoor van de firma op Heerenwaltje 10. In novem ber 1886 kocht de firma de naastgelegen Het pand Sint Jacobstraat 13, alwaar Egbert Jo hannes Kuipers zijn bakkerij dreef

Leovardia, 2000-2018 | 2016 | | pagina 20