Leovax2U.it stoommachines, te koop aangeboden van 15/20 pk, respectievelijk 25/30 pk. Op 13 juni 1902 deelde de directie van de Stoommeelfabriek Fortuna mee dat zal wor den aanbesteed 'de uitbreiding van de pakhuisruimte aan haar fabriek aan de Har- lingertrekweg. Bestek en tekeningen zijn verkrijgbaar a ƒ1,- bij de architect H.H. Kramer, Tweebaksmarkt 60.' B&W van Leeuwarden 'brengen ter kennis van belanghebbenden, in het kader van de Hinderwet, dat op 30 augustus 1902 vergun ning is verleend aan de directie van de Stoommeelfabriek Fortuna en haar recht verkrijgenden tot het oprichten van een scheepselevator bij het in aanbouw zijnde graanpakhuis van de fabriek, gevestigd in het gebouw Harlingertrekweg 12, welk graan- pakhuis wordt gevestigd op de percelen kadastraal bekend gemeente Leeuwarden, sectie D, no.'s 916 en 917.' Dit graanpakhuis van zes verdiepingen werd in 1902 geheel in skeletbouw van gewapend beton uitgevoerd en was daarmee het eerste betonnen verdie pingsgebouw in Nederland. De uitvoering was in handen van de Am- sterdamsche Fabriek van Cementijzerwerken naar de methode van Joseph Monier, onder leiding van L.A. Sanders, een selfmade tech nicus. De fundering bestond uit een zestien tal gewapend beton platen op een dikke kleilaag. Echter: in het begin van de in ge- bruikname kwam het gebouw zestien cen timeter uit het lood te staan door asymmetrische belasting op de vloeren. Door extra belasting aan te brengen op de andere kant van het gebouw kwam het pand, vrijwel onbeschadigd, weer loodrecht te staan. Dit experiment toonde wel de sterkte en stijfheid aan van gewapend beton. Na weer een aanbesteding, aangekondigd op 7 mei 1908 door architect H.H. Kramer, voor het verbouwen van de stoommeelfa- briek Fortuna, werd het werk op 16 mei 1908 gegund aan de gebroeders Vonk te Leeuwar den. Bijgaande tekening van de architect, gedateerd 2 mei 1908, toont de nieuwe voorgevel, nadat de bestaande bouw gedeel telijk was voorzien van een tweede en derde verdieping. Links op de tekening is nog een gedeelte van het hiervoor genoemde beton nen pakhuis te zien. Vergunning voor het plaatsen van een stoommachine van 250 pk. werd door B&W verleend op 28 mei 1909. Eind mei 1914 werd gemeld dat een fusie tot stand was gekomen tussen de meelfa brieken Fortuna, waarvan de heer J.E. Kuipers directeur was, en die van de molen 't Lam, waarvan de eigenaar was de heer H.A. Vos man (Hermanus Albertus Vosman, 1862 1922). De in 1924 aangelegde Molenstraat is naar molen 't Lam vernoemd en zo is het Vossepark naar de heer Vosman vernoemd. 'Naar wij vernemen', aldus de Leeuwarder Courant, 'zal de heer Vosman met ingang van 1 juli als directeur van de verenigde fabrieken optreden, die dan op dezelfde voet als thans zullen worden voortgezet. De heer J.E. Kui pers zal zich geheel aan beide zaken ont trekken.' De volgende dag werd gemeld dat de heren E.J. Kuipers en J.E. Kuipers al hun aan delen in de NV Stoommeelfabriek Fortuna, v/h Swildens en Kuipers hadden overgedaan aan een consortium waartoe naast verschil lende leden van de familie Swildens ook be hoorden de heren R. Buisman, boterexpor- teur te Leeuwarden en H. Blok Wijbrandi, directeur van de Dordtsche Petroleum Maatschappij te Den Haag. Tot commissaris sen van de aldus gereconstrueerde zaak werden voorgedragen de heren R. Buisman, H. Blok Wijbrandi en J.F. Vierkens, graan- en meelhandelaar te Hilversum. Op 29 juni 1914 werd bij notaris Berghuis een koopakte getekend, waarbij door Her- manus Albertus Vosman voor ƒ30.000,- de korenmolen met huis en erf werd verkocht aan de NV Stoomfabriek Fortuna. In een krantenbericht van die zelfde dag werd gemeld dat in de gehouden algemene ver gadering van aandeelhouders der NV Stoom- meelfabriek Holland te Amsterdam tot mededirecteur was benoemd de heer J.E. Kuipers, thans directeur van de NV Fortuna. Op 28 april 1915 werden de kantoren van de NV Stoommeelfabriek Fortuna en afdeling Molen 't Lam verplaatst naar het Ruiters- kwartier 117. Bij notaris Berghuis werd op 17 februari 1917 een koopakte getekend, waarbij de molen 't Lam (in akte genoemd stoom- meelfabriek) door Stoommeelfabriek Fortuna werd verkocht voor ƒ60.000,- aan de Coöpe ratieve Graanmalerij Noordkant te Leeuwar- Uitsnede van een bouwtekening van architect H.H. Kramer uit 1908

Leovardia, 2000-2018 | 2016 | | pagina 22