den, later een afdeling van de CAF. In de al gemene vergadering van aandeelhouders werd op 18 april 1923 als opvolger van wijlen de heer H.A. Vosman de heer J.A. Miedema, thans adjunct-directeur, met algemene stem men tot directeur benoemd. De heer N. Feen- stra werd aan de directie toegevoegd. In 1924, bij het gouden jubileum van de fabriek, bedroeg het aantal personeelsleden op kantoor veertien en in de fabriek 70 man, terwijl tien reizigers actief waren. De Harlingertrekweg met stoommeelfabriek Fortuna rond 1930 N.V. Stoommeelfabriek Fortuna, begin van de 20ste eeuw Het einde van de fabriek In de algemene vergadering van aandeel houders in de NV Stoommeelfabriek Fortuna van 28 oktober 1938 werd besloten tot liqui datie van de NV. 'Het doet ons leed, dat de tijdsomstandigheden hebben genoopt tot deze stap over te gaan.' Tot liquidatoren werden benoemd de heer J.A. Miedema, D. Bosma, accountant, en mr. dr. J.P. Hoog land, allen te Leeuwarden. Ruim 62 mensen werden werkloos. De Leeuwarder Courant berichtte op 21 ja nuari 1939 onder de kop 'De Fortuna In Han den Van Koopmans Meelfabrieken' het volgende: 'Naar wij vernemen heeft de NV Stoommeelfabriek Fortuna in liquidatie de onderneming verkocht aan Koopmans Meelfabrieken hier ter stede. De overdracht zal na verloop van enige tijd plaats hebben, wanneer de lopende contracten zijn afge wikkeld.' Na de overname door de concurrent werd de fabriek stil gelegd en deden de gebouwen nog dienst als opslagruimte. Het merk Fortuna, als onderdeel van Koopmans Meelfabrieken, bleef voort bestaan. In 1967 werd het bedrijf, onder de naam 'Fortuna voederkernen', overgeplaatst naar Hoogezand. Tenslotte In 1984 werd ten behoeve van de nieuwbouw van het GAK-kantoor een gedeelte van de vroegere meelfabriek gesloopt en in 1986 het betonnen pakhuis. Niet alleen de stoom- meelfabriek Fortuna is hier verdwenen, maar ook de later aan de Harlingertrekweg gevestigde bedrijven, zoals die van Jongia metaalbedrijf, de Leeuwarder Papierwaren Fabriek (LPF), de meubelfabriek van Hero de Vries en de margarinefabriek van Benninga zijn slachtoffer geworden van de slopers hamer. Thans is het een lege (desolate) plek, bestaande uit parkeerplaatsen en wat ver wilderd groen aan de Harlingertrekweg, achter de uitbreiding van het Girokantoor, waar eens een van de oudste industrieën in Leeuwarden heeft gestaan.

Leovardia, 2000-2018 | 2016 | | pagina 23