Leovax2U.it koninkrijk voor een Vonk-koffiekoek! Bij groenteboer Terpstra op nummer 67 kreeg ik een indruk van de angst die de Koude Oorlog veroorzaakte. Hij vertelde het verhaal van een vrouw die honderden blikjes en potjes groen ten wilde kopen om in haar kelder op te slaan, bang als ze was voor een oorlog tussen Ame rika en de Sovjet-Unie. Haar enige voorwaarde was de conserven te mogen retourneren en het geld terug te krijgen in het geval de oorlog uitbleef. In 1960 kwam de familie Terpstra tragisch in het nieuws. Grietje Pieterson, de 34-jarige vrouw van Terpstra, overleed aan de gevolgen van de 'blaasjesziekte'. In de zomer van dat jaar kregen meer dan honderdduizend men sen in Nederland last van deze ziekte die huid uitslag en hoge koorts veroorzaakte. Het was een allergische reactie op een antispatemul- gator die Unilever aan haar plantaardige mar garine Planta had toegevoegd. Honderden mensen werden in ziekenhuizen opgenomen en vier van hen overleden. De Leeuwarder Courant vermeldde in de berichtgeving wel het overlijden van een vrouw uit Leeuwarden, maar noemde geen naam; een jaren-vijftig- piëteit. Groenteboer Terpstra was echter zo'n begrip dat iedereen het de volgende dag wist. De dag na de krantenpublicatie over de ver dachte margarine was de roomboter in Neder land uitverkocht. Ons gezin bleef gespaard voor de blaasjes ziekte. Niet zozeer door de goddelijke voorzie nigheid, als wel door onze merkvaste tevre denheid met Blue Bandmargarine. Klantenbinders Dankzij de welwillendheid van moeder, die Brinta inruilde voor een onbekende grootheid, moest het begerenswaardigste deel van de Schrans nog komen: winkels met cornflakes. De straat kende een aantal kruideniers: kleine als Dijkstra op 88 en De Vries op 55 en grotere als J. Brouwer op 80-84 en de Kruidenierswin kel en Slagerij Coöperatie Excelsior op de nummers 94-96. Deze laatste ging in 1958 op in de CO-OP, waarmee de eerste supermarkt op de Schrans (tegelijk met Albert Heijn op nummer 113 aan de overkant) zijn intrede deed, inclusief verwarmingsradiatoren in het plafond, een maalmachine waarmee klanten zelf hun koffiebonen konden malen en een geluidsinstallatie, waarmee aanbiedingen werden omgeroepen. De fusie en reorganisatie van verscheidene coöperaties tot een lande lijke CO-OP bleek niet voldoende de nieuwe distributietechnieken van grootwinkelbedrij ven te pareren, en in 1973 werd vrijwel het ge hele coöperatieve concern verkocht. In het pand op nummer 126, op de hoek van de Schrans en de Carel van Manderstraat, zat kruidenier Zijlstra, die later plaats maakte voor een filiaal van de winkelketen De Gruy- ter. Mettertijd verdwenen de bijna 150 zelf standige kruideniers die Leeuwarden in de jaren vijftig telde. De herinnering is te zeer vervaagd om nu nog te zeggen bij welke winkel we de cornfla kes kochten, en ik vraag me zelfs wel eens af of deze plastic dieren niet in een ander pro duct zaten. Dit soort vergeetachtigheid baarde me toen nog geen zorgen, na de boodschap pen wilde ik alleen maar snel naar huis om een wild beest uit het pak te halen. Andere boodschappen hadden ook hun klantenbinders; Omo of Persil had in die zelfde tijd gekleurde plastic kralen, die met een pen-gat-systeem tot een ketting geklikt konden worden, maar dat haalde het niet bij de wilde beesten. Achteraf is het moeilijk te verklaren waarom ze zo belangrijk waren. Wat had ik uiteindelijk met de dieren? Weinig. Ik speelde geen oerwoudje, ruilde ze niet, ging er na een paar keer al niet meer de straat mee op. Ze werden opgeborgen in de la van het dressoir. Het was een gril, net als jaren later de speldjes. Ik wilde ze niet eens zozeer hebben om er bij te horen als wel om er niet buiten te vallen. Als we thuiskwamen van de boodschappen maakte moeder lammetjespap voor me. Voor hen die nog een keer hun jeugd willen proe ven, en voor echte hedonisten: Lammetjespap voor 1 persoon. Maak 3 afgestreken eetlepels bloem aan met 1 deciliter koude melk. Breng 2 deciliter melk aan de kook en meng onder voortdurend roeren het bloempapje er door en laat het 3 minuten zachtjes doorkoken. Van het vuur nemen en er slechts in uiterste noodzaak een klontje boter en/of suiker door roeren. Ook na al die jaren ben ik nog steeds Vriend Van De Lammetjespap. Na de boodschappen en de pap kroop ik in het theekastje, trok de deurtjes achter me dicht en nam voor een tijdje weer afscheid van de wereld. Oorspronkelijk verscheen bijgaand verhaal in 2003 in boekvorm in een oplage van 100 exemplaren voor familie en vrienden ter gelegenheid van de jaarwisseling 2003-2004. Verkeersdrukte bij de overweg tussen Zuiderplein en Schrans, op een gewone werkdag

Leovardia, 2000-2018 | 2016 | | pagina 28