Het levend schaakspel van Jan Cornelis van Vliet Eddie Scholl 27 Zelden was het oranjegevoel zo nadrukke lijk aanwezig in de vaderlandse samenle ving als in begin september 1948. Op 4 september van dat jaar trad koningin Wilhelmina na een 50-jarige ambtspe riode af ten gunste van haar dochter Ju liana. Deze werd vervolgens op 6 sep tember in de Nieuwe Kerk in Amsterdam ingehuldigd. Het 50-jarig jubileum van Wilhelmina als vorstin en de ambtsaan vaarding van Juliana leidden overal in den lande tot grote activiteit van lokale overhe den, van de vele Oranje Comités en van andere verenigingen die zich met het Ko ninklijk Huis verbonden voelden. Ook in Leeuwarden werd in de eer ste week van september uitbundig feest gevierd. En een van de be langrijkste onderdelen van het programma werd aangedragen door de een jaar eerder, bij de viering van het 100-jarig bestaan in november 1947, met het predikaat 'Koninklijk' getooide schaakclub Philidor. Dat onderdeel bestond uit een openluchtschaak partij met levende stukken op zaterdag 6 sep tember, de dag van de inhuldiging dus. Plaats van handeling was het ijsbaanterrein aan de Bleekerstraat. Deze ijsbaan bestaat niet meer, evenmin als de Bleekerstraat. Tegenwoordig staan daar aan de Rengerslaan de gebouwen van de Leeuwarder hogescholen. Uiteraard zag de ijsbaan er in het begin van september uit als een gewoon stuk weiland, geheel omringd door dijkjes. Wel was er een ruim entreegebouw met daarin de toegangs loketten. Vooraanstaand Philidorlid en ex-secretaris Jan Cornelis van Vliet (aan deze bijzondere fi guur is in het jubileumboek van 1997 een heel hoofdstuk gewijd) trad als organisator van het levend schaakspel naar voren. En hij deed dat met verve! Die verve sloeg over naar de verslaggevende journalisten van de Friese kranten. Speciaal die van het Friesch Dagblad toonde zich diep onder de indruk van het door Van Vliet gere gisseerde schouwspel en gaf een lang en beel dend verslag van het spektakel. De optocht door de stad De stoet ging van start op de Wilhelminabaan, de oude drafoaan van Leeuwarden, die net als de ijsbaan ook al lang niet meer bestaat. De Wilhelminabaan was gelegen tussen het Jacob Catsplein en de Harlingertrekweg. Daar verza melde het gehele gezelschap zich, de beide spelers, de pionnen, de stukken, de echte paarden en alle andere betrokkenen, allen prachtig gekostumeerd. Vervolgens ging het in optocht achter de muzikanten van muziek vereniging Ons Genoegen aan, het muziek korps dat het geheel onderweg en op de ijsbaan muzikaal opluisterde. De stoet liep zo de hele binnenstad door volgens de route Wilhelminabaan - Westersingel - Vrouwen- poortsbrug - Nieuwestad - Peperstraat - Groen temarkt - Kelders - Voorstreek - Noorderweg - Noorderbrug - Spanjaardslaan - Bleekerstraat - ijsbaanterrein. Direct achter het muziekkorps reed Jan van Vliet, als een veldheer te paard. En daar weer achteraan, in een open rijtuig, de beide spe lers, Haije Kramer en Theun van den Tol, in Het rode leger op de 'jsbaan met daarachter het talrijke publiek Collectie Eddie Scholl

Leovardia, 2000-2018 | 2016 | | pagina 29