Ver. Oranje Nationaal SUB-COMITÉ VOLKSSPELEN LeoVAr2U.it VOLK8 SPELEN - GECOSTUMEERD VOETBAL LEVEND SCHAAKSPEL r KUIPJESTEKEN Aanmelding voor f MASTKL1MMEN l VAARDIGHEIDS WEDSTRIJD (minimum-leeftijd 16 jaar), tot Zaterdagavond a.a., 6 uur Gecostumeerd voetbal voor Uw lachspieren. Levend Schaakspel met levende stukken, d. w. x. Koning en Koningin te paard; verder alle stukken door levende figuren voorgesteld, in de mooiste costumes voor dit doel vervaardigd. Entrée tribune 1.50, staanplaats ƒ0,30. Leden „Oranje Nationaal" toegang op vertoon van de ledenkaart tegen reductie aan de kassa. Voorverkoop voor niet-leden: Rustkus, Sigarenmagazijn. Oosterstraat; Berndes. Boekhandel, Nieuwestad. Advertentie Leeuwarder Courant, 3 september 1948 die jaren duidelijk de twee beste schakers van Philidor en ook van Friesland. Zij werden in die open koets vergezeld door twee pages, die tot taak hadden op het speelterrein de zetten van Kramer en Van den Tol door te geven aan Jan van Vliet, die gewapend met een micro foon de partij van commentaar zou voorzien. Ook indicateur Dirk Boven - hij had de taak om tijdens de partij de door de schakers aan gegeven zetten op de juiste manier aan de spelers over te brengen - had in dat door twee paarden getrokken rijtuig plaats mogen nemen. Achter Jan van Vliet en het eerste rijtuig volgde dan het witte leger, de koning, de koningin, de beide bisschoppen (lopers), twee witte paarden met ruiters in harnas en gewapend met lansen, twee speciaal gecon strueerde torens met dragers eronder en de acht pionnen. Al deze stukken waren in prach tig witte kostuums gestoken. De paarden wer den bereden door de Martenaruiters uit Cornjum. Daarachter een soortgelijk leger, maar dan in het rood gekleed en met zwarte paarden. Vervolgens de vier lijkendragers, geünifor meerde vrijwilligers van de Leeuwarder afde ling van het Rode Kruis, die op de ijsbaan met echte draagbaren voor de afvoer van de gesneuvelde stukken moesten zorgen. En de stoet werd gesloten door een horde gekostumeerde voetballers, die na afloop van de schaakpartij aan bod zouden komen. Ook al doordat de weergoden van harte meewerkten, trok de tocht door de stad gewel dig veel bekijks: de toeschouwers stonden op veel plaatsen rijen dik langs de route. Twee keer moest men halt houden om de dragers van de torens even te verlossen van hun zware last. Volgens de verslaggever van de Leeuwar der Courant zaten Kramer en Van den Tol er bij deze overweldigende belangstelling wat onbe hagelijk bij. Zij waren dergelijke mensenmas sa's bij een schaakpartij duidelijk niet gewend. De schaakpartij op het ijsbaanterrein Ook op het ijsbaanterrein was de publieke be langstelling enorm. Dat kwam natuurlijk niet alleen op de schaakpartij af; ook de rest van het programma beloofde de nodige jolijt. Er was weliswaar een kleine tribune neergezet, maar die was in de verste verte niet groot ge noeg om alle toeschouwers te bergen. Het publiek stond op de dijkjes, maar ook gewoon op het gras vlak naast het schaakbord. Dit 'bord' was 32 meter bij 32 meter groot en elk veld had dus een grootte van 4 bij 4 meter. De helft van de velden was wit gespoten, de andere helft gewoon grasgroen. Henk Smink, die foto's van het gebeuren aanleverde, was als jong Philidorlid een der rode pionnen. Hij herinnerde zich nog dat hij niet al te lang hoefde te staan, want als cen trumpion werd hij al snel afgeruild en door de Rode Kruisjongens van het veld gedragen. Bij zo'n trieste gebeurtenis speelde het muziek korps steevast enkele strofen uit de treurmars van Chopin. Op het ijsbaanterrein aangekomen werden Kramer en Van den Tol op hun hoge zetels ge holpen (per slot van rekening is enig overzicht wel gewenst bij zo'n geweldig groot bord), namen alle stukken hun beginposities in en sprak de heer H. Landstra als vice-voorzitter van het plaatselijke organisatiecomité voor de Leeuwarder Oranjefeesten enige woorden. Hij heette onder anderen loco-burgemeester M.H. Geerts en wethouder van onderwijs J.K. Dijk stra welkom. Deze heer Landstra was in het dagelijks leven directeur van de LPF (Leeuwar- der Papierwaren Fabriek) en niet alleen schaaklieffiebber, maar ook lid van Philidor. Werknemers van zijn bedrijf hadden hand en spandiensten verricht bij de voorbereiding van het spektakel. Na enige inleidende woor den van Van Vliet gaven enkele fanfarestoten vervolgens de aanvang van de partij aan. Toen brak de strijd los, waarbij Van Vliet zelf als commentator optrad. Al snel viel het eerste slachtoffer, een rode bisschop. Terwijl het slachtoffer per draagbaar werd afgevoerd, sprak Van Vliet plechtig de door de journalist van het Friesch Dagblad voor de eeuwigheid opgetekende woorden: "'t Gemijterd hoofd buigt zich ter aard en zijgt ineen, 't Ontzielde lichaam gaat per baar thans heen." Op soortgelijke wijze voorzag hij elke zet van commentaar, zoals ook bij de afgang van een andere bisschop: "Met ere sneuvelt hij en geeft zijn bloed, In dienst des Konings, zoals het wezen moet." Langzaam maar zeker werd het duidelijk dat de roden het erg moeilijk hadden. Uiteindelijk kon de rode koning het mat niet meer ontlo pen en moest hij zich gewonnen geven. Hij begaf zich te paard naar de witte koning, aan wie hij, na van zijn ros nedergedaald te zijn, plechtig zijn ontblote zwaard overreikte. Jubelklanken volgden op de treurmuziek. Plotsklaps kwamen er witte vlaggen uit de rode torens en oranje uit de witte. De witte soldaten staken hun lansen omhoog. Toen verzamelden beide legers zich op het middenveld en speelde het muziekkorps ach tereenvolgens het Wilhelmus, het Engelse volkslied (er waren ook enkele Engelse gasten onder de toeschouwers, onder anderen de voorzitter van de schaakclub in Norwich, waarmee Philidor in die tijd vriendschaps banden onderhield) en het Friese volkslied. En daarmee kwam een einde aan een schaakshow, zoals noch daarvoor, noch daarna ooit in Leeuwarden te zien is geweest. En dan te weten dat Jan van Vliet het nog veel spectaculairder had willen maken door de to rens te vervangen door echte olifanten, die hij bij het door Nederland toerende circus Strass burger had proberen los te krijgen. Helaas

Leovardia, 2000-2018 | 2016 | | pagina 30