Nieuws van Monumentenzorg en Archeologie Reliëf Jong leven van flat Schieringerweg gered Aan de Hellingbaanflat aan de zuidkant van de Schieringerweg hing het kleurige kunst werk Jong Leven uit 1959 van Ybe van der Wielen (betachterkleinkind van de bekende Leeuwarder stadsarchitect Gerrit van der Wielen). Het reliëf is gemaakt van majolica stenen en verbeeldt een boom waarin twee jonge vogels vanuit hun nest uitkijken naar het ouderpaar dat in de lucht vliegt. Onder de boom zitten twee kinderen. Door de onregelmatige oppervlakken van de gegla zuurde stenen wordt de lichtval op zo'n manier gebroken, dat het werk een hele transparante en bijna gebrandschilderd glas- in-loodraam uitstraling krijgt. Het kunstwerk Het door Ybe van der Wielen vervaardigde re liëf Jong Leven dat tijdig voor vernietiging kon worden behoed was in de muur gemetseld, waarbij de voeg tussen de stenen mede het beeld bepaalde. Doordat de flat gesloopt zou worden, was de toekomst van het kunstwerk onzeker. In eerste instantie leek het erop dat het werk niet behouden kon worden vanwege de wijze waarop het in de muur was aangebracht. De gemeente heeft vervolgens contact gehad met de erven van Ybe van der Wielen en de Bond Heemschut. Iedereen was het erover eens dat er alles aan gedaan moest worden dit kunstwerk te behouden en liefst te her plaatsen in de wijk. Uit een technisch onderzoek bleek dat er wel degelijk mogelijkheden waren om het kunstwerk in het geheel te verwijderen en zo te behouden. Elkien als eigenaar heeft daarna aan bouwbedrijf Jurriëns opdracht gegeven om het kunstwerk in januari 2016 van de muur te halen en op te slaan. Hoogstwaarschijnlijk wordt het majolica- reliëf eind dit jaar herplaatst in de nieuw bouw. Dan kunnen ook de nieuwe bewoners en bezoekers weer genieten van dit bijzon dere kunstwerk. Archeologie uit je achtertuin Op 14 juni is in Leiden de tentoonstelling Archeologie uit je achtertuin in het Rijksmu seum van Oudheden in Leiden voor het pu bliek geopend. Deze tentoonstelling sluit aan op de afdeling Archeologie uit Nederland en bestaat uit een hele grote kast met laden. Die blijft de komende twee jaar staan en heeft De fraai gedecoreerde 18de eeuwse messing tabaksdoos welke de komende twee jaar deel uit maakt van de tentoonstelling Archeologie uitje achtertuin in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden

Leovardia, 2000-2018 | 2016 | | pagina 39