...O Warenhuis V&D Zie hier een moedig Volk... Het levend schaakspel van Jan Cornelis van Vliet HAAGSCH BLIJSPEL - EN SEMBLE Eind november zijn kinderen al wat onrustig aan het worden: sinterklaas en de kerstdagen zijn op komst. In de jaren vijftig van de vorige eeuw oe fenden de grote etalages van V&D een enorme aantrekkingskracht uit op de Leeuwarders. In drommen trok men de stad in om de etalages te bekijken en inkopen te doen. Bij V&D begonnen de voorbereidingen echter al veel eerder. Vlak na de zomer werden de ontwerpen voor de bijzon dere etalages uitgewerkt. Het was altijd een feest: etalages vol met elektrisch aangedreven, 'hoela- hoepende' Pieten en Marklin-treinen die, beladen met cadeautjes, door met sneeuw bedekte land schappen reden. Soms zelfs met levende dieren, aftomstig van Dierenpark Emmen in de etalages. Onder de bezielende leiding van Hans Lehmkuhl (1908-1992) was er een groep van circa 25 personen die op de etalage- en decoratieafde ling werkte. De etaleurs hadden in die tijd niet al leen een technische-, maar ook vaak een kunstzinnige achtergrond. Reden waarom de kwaliteit van de etalages van het warenhuis ver boven die van de naaste concurrenten uitsteeg. In het eerste deel van zijn beschrijving van deze roemruchte etaleursgroep rakelt Rienk Terp stra in het kort de ontstaansgeschiedenis van dit in 2016 ten onder gegane warenhuisconcern op. Tijdens een Open Huis in eind augustus 2015 van het voormalige pand van het Gemeentearchief in de Grote Kerkstraat, vond monumentenambte naar Leo van der Laan een bijzonder vaandel op de zolder. Het vaandel bestaat uit een oranje doek met de tekst BVL, afdeling Leeuwarden. De letters staan voor Bijzondere Vrijwillige Landstorm. In dit arti kel van redacteur Paul Bron lezen we wat die naam betekent en alvast ter geruststelling van de lezer die de Tweede Wereldoorlog heeft meege maakt: de door de bezetter ingestelde Landstorm Nederland heeft niets te maken met de (Bijzon dere) Vrijwillige Landstorm van voor 1940. Dat was misbruik van de vertrouwde naam voor eigen nationaalsocialistische doeleinden. Zelden was het oranjegevoel zo nadrukkelijk aan wezig in de vaderlandse samenleving als in sep tember 1948. Op 4 september van dat jaar trad koningin Wilhelmina na een 50-jarige ambtsperi ode af ten gunste van haar dochter Juliana. Het 50-jarig jubileum van Wilhelmina als vorstin en de ambtsaanvaarding van Juliana leidden overal in den lande tot grote activiteit van lokale overhe den, Oranje Comités en van andere verenigingen die zich met het Koninklijk Huis verbonden voel den. Ook in Leeuwarden werd in de eerste week van september uitbundig feest gevierd. En een van de belangrijkste onderdelen van het programma werd aangedragen door de Koninklijke Schaak club Philidor. Dat onderdeel bestond uit een openluchtschaakpartij met levende stukken op zaterdag 6 september, de dag van de inhuldiging dus. Eddie Scholl, Philidor-kenner bij uitstek, ver haalt. PI PEC.IEU RLOLlSBOUWMEESTERJi; MILITAIRE KLUCHT IN DRIE BEDRIJUE zie nadere aankondiging

Leovardia, 2000-2018 | 2016 | | pagina 3