0 'Schouwstuk', met in het midden Hans Lehmkuhl van V&D, circa 1951 Collectie Lyklema-Lehmkuhl katholieke families en een toestroom van katholieke medewerkers. Aan het begin van de 20e eeuw werden alle filialen een voor een omgezet in NV's, maar de aandelen bleven in handen van de familie. Door de jaren heen veranderde dit. De fa milieleden van V&D hadden niet meer de leiding en aandelen werden verkocht. Sun European kocht V&D eind 2010 voor naar schatting 70 miljoen euro van Maxeda: het oude Vendex-concern (van onder andere HEMA, Bijenkorf en Dixons) dat in 2004 door de private equity-collega's van KKR op winst gevende wijze van de beurs werd gehaald en opgesplitst. Tot Sun European in 2016 de stekker er uit trok en V&D definitief op hield te bestaan. V&D naar de Nieuwestad De Westfaalse broers Herman en Joseph Sin- kel, die naast Leeuwarden al een filiaal van hun zaak in Amsterdam hadden, lieten in 1845 tussen Nieuwestad en Ruiterskwartier in Leeuwarden een winkelpaleis bouwen 'met groote magazijnen en ongeveer dertig vertrekken'. Er werkten tientallen winkel meisjes. Er was 'van alles te koop; potten en pannen en groene erwten met stroop', zoals het rijmpje luidde over de Winkel van Sinkel. Decennia lang draaide de zaak erg goed, maar door de toenemende concurrentie en de eco- nomische crisis werd de zaak in 1892 geslo ten. Het complex werd opgedeeld in kleinere eenheden. De opvolgers waren in de regel streekgenoten. Peek Cloppenburg richtte in het hoofdpand een kledingmagazijn in. Architect F.M.J. Caron ontwierp voor Vroom Dreesmann het allereerste waren huis van Nederland in de Kalverstraat in Amsterdam. Na een bouwtijd van ruim één jaar opende op 4 oktober 1912 Vroom Dreesmann haar moderne warenhuis aldaar. Caron was een van de belangrijkste vertegen woordigers van de Art Nouveau in Amster dam. Deze moderne, uitbundige stroming was populair onder winkeliers, omdat de decoratieve sierlijkheid de winkels deed opvallen te midden van andere panden. Een aanbesteding van de bekende architect J. Bruns kondigde in de Leeuwarder Courant aan dat: 'De Firma Vroom en Dreesmann besteden en het ten dele amoveren (de stads state van Vegelin van Claerbergen) en het verbouwen van de winkelhuizing, magazij nen aan op het perceel G no. 110, aan de Nieuwestad te Leeuwarden.' In de Leeuwarder Courant van het zelfde jaar (27 februari 1902) stond dat de kooplie den Wilhelmus Hermanus Vroom en Anton De etalage- en decoratieafdeling in de jaren vijftig Collectie Lyklema-Lehmkuhl

Leovardia, 2000-2018 | 2016 | | pagina 5