B de mogelijkheid om artikelen thuis te laten bezorgen. Aanvankelijk gebeurde dat per handkar en later paard en wagen, terwijl kort na de Eerste Wereldoorlog de eerste V&D bestelauto's in het straatbeeld verschenen. De Amsterdamse School In 1925 kocht de manufacturenhandel het kapitale herenhuis van de familie Van Ha- rinxma thoe Sloten op de Nieuwestad 150. Een jaar later werd architect Eduard Anton Moritz Wölcken (Utrecht 1877-Leeuwarden 1937) uitgenodigd om een pand, inclusief nieuwe (pui) gevel, op dit perceel te ontwer pen. Een hele omvangrijke winkel voor Leeu warder begrippen was hiervan het gevolg. Hij ontwierp ook de gevel van V&D aan het Ruiterskwartier 159. Beide heel stijlvast in een Amsterdamse Schoolstijl. Ook ontwierp architect Wölcken het woon huis Hoek voor de heer W.S. Hoek aan de Spanjaardslaan 172. Ook uit die tijd dateren twee woningen aan de Mr. PJ. Troelstraweg 148 (1923) en 152 (1922) met de paraboolach tige daken. In 1923 bouwde hij op de hoek van de Mr. PJ. Troelstraweg en de Lijsterstraat zijn eigen huis, genaamd Honk. Opvallend zijn ook hier weer de paraboolachtige kappen met Wie heeft er nog verhalen, oude foto's en/of andere documenten over V&D Leeuwarden? Meldt u bij het HCL (via historischcen- trum@leeuwarden.nl). Mogelijk kan uw bij drage worden opgenomen in een volgende Leovardia of een kleine expositie in het HCL. i,- i-*h L -■ W.-Ut' gesmoorde geglazuurde Hollandse pannen. Al deze panden zijn in de stijl van de de Amsterdamse School gebouwd. De plattegronden van deze woningen en van de woning De Hilgestede te Wassenaar van architect C. Brandes lijken veel op elkaar. Ook ontwierp Wölcken de gevel van Peek en Cloppenburg op de Wirdumerdijk. Het heeft een opvallende gelijkenis met de zaak van Meddens en Zonen van architect dr. H.P. Ber- lage. Wölcken zat van 1924 tot 1927 voor de Liberale Partij in de gemeenteraad van Leeu warden. Op 21 maart 1963 brandde de V&D-vestiging aan de Nieuwestad in Leeuwarden af. Dui zenden volgden de angstwekkende brand in het hart van de binnenstad. De heer H. Lehmkuhl van de etalage-afdeling, die vlak onder de brandende zolders was gelegen, nam de brand nogal laconiek op. 'Ik heb er alleen maar papieren bloemen', zei hij, 'maar ach, dan kopen we nieuwe. Alleen mijn acte- tas staat er nog.' 'Nee', zei toen de naar buiten gesnelde heer Vos van dezelfde afdeling, 'die heb ik meegenomen.' Hij voegde eraan toe dat hij ook twee kostbare violen, die er nog altijd stonden na gebruikt te zijn tijdens de 'Italiaanse Week', had kunnen redden. De directeur, de heer J.K. Girisch en archi tect G.A. Heldoorn begonnen direct met de voorbereidingen voor een ingrijpende ver bouwing. In 1964 en 1965 hebben deze werk zaamheden plaatsgevonden. De gevel van het warenhuis was nog niet afgewerkt. Er was ruimte uitgespaard voor een Zuidhollandse kunstenaar, Guido de Weerd, keramist. De door hem ontworpen tegelpanelen met een non-figuratieve voor stelling moesten nog worden gebakken bij aardewerkfabriek de Porseleyne Fles in Delft. De ontwerptekening hiervoor was vijf maan den eerder bij de Schoonheidscommissie in gediend. De Commissie was van mening dat de voorstelling te fel van kleur was en keurde het ontwerp definitief af. In 1969 is door ar chitectenbureau Ziens en Fontein uit Haarlem een nieuwe gevelversiering gemaakt. Een van de twee ontworpen gevelversieringen (1969) voor Nieuwestad 150

Leovardia, 2000-2018 | 2016 | | pagina 7