Lcovo-'in} LA.il 12 s\YsY ussy SS s Aanzicht Frieslandhal, 1966 dergelijke. Tussen de Zuidersingel en de Lange Marktstraat werd een nieuwe verbin ding aangelegd, mede ter ontsluiting van de nieuwe parkeergarage, grofweg op de locatie van de vroegere schapenmarkt. Eind 1989 werd Leeuwenborg in gebruik genomen. 'De gezonde apotheek' van Ate Jasper en de friet kraam van Wieb Mulder moesten wijken. Frieslandhal/FEC/WTC Natuurlijk vond de veemarkt ook op de nieuwe locatie op de vrijdag plaats, met 's nachts de aanvoer en 's ochtends rond zes uur de start van de handel, met het hoogtepunt in de eerste uren en het eindpunt zo rond de middag. De openingsuren van de café's sloten daar natuurlijk direct op aan. De hallen werden ook voor allerlei andere doeleinden gebruikt, met in die eerste jaren optredens van Cliff Richard, The Searchers, het Russisch Staatscircus, de Wiener Eisre- vue, de Taptoe, sport, Recreana, een Hoog mis, enzovoorts. Serieus was het plan voor een 250 meter lange kunstijsbaan in de hal, op initiatief van de directeur van Friwo, Fa briek voor Bedrijfskoeling en Vriesmeubilair. Een uniek plan door toepassing van snelle koel- en ontdooitechnieken, zodat de baan gebruikt kon worden van zaterdag tot woens dag, zonder dat de veemarkt in het gedrang zou komen. De gemeenteraad durfde de in vestering niet aan, op grond van de financiële omstandigheden en twijfels over de tech- nische realisering. In 1979 zou een ijshal ge realiseerd worden aan de noordzijde van het complex en zeer recent een 400-meter baan in de Elfstedenhal, op de locatie van de voor malige Philipsfabriek. Eind 1992 besloot de gemeenteraad tot pri vatisering van de Frieslandhal en ombouw tot het Frisian Expo Centre (FEC). Ombouw tot een hoogwaardig agrarisch centrum, met verbouw en vernieuwing van de veemarkt, nieuwbouw van kantoren voor agrarische in stellingen en opwaardering van de openbare ruimte met onder andere vijverpartijen. De beoogde vestiging van het Hoger Agrarisch Onderwijs op het Bodeterrein en het Mar- nixveld ging niet door; dat werd een locatie aan de Potmarge. In 1992 fuseerden de veemarkten van Leeuwarden en Sneek en werd een tweede marktdag op de dinsdag geïntroduceerd. Dit droeg bij aan de eerste plaats van Leeuwarden in 1994 op de ranglijst van Nederlandse veemarkten. Op 23 november 1996 verwoestte een hevige brand een groot deel van het complex. Al binnen een jaar volgde heropening, met nieuwe (evenementen)hallen, kantoren, een congresruimte en dergelijke. Enkele mijl palen in de daarop volgende periode: de WTC-licentie in 1999, vanaf 2002 de orga nisatie van de veemarkt door de Stichting Veemarkt Noord-Nederland, opening van het Holland Casino in 2006 en oplevering van het nieuwe hotel in 2009. Talloze activiteiten en evenementen von den en/of vinden plaats: Boot Holland, Huis&Tuin, Vrouw, Bedrijvencontactdagen, Domino Day et cetera. De meest actuele func tie: noodopvang voor vluchtelingen. Tenslotte Automatisering en digitalisering zijn van betekenis, zowel voor de Oude Veemarkt en omgeving als voor de veemarkt zelf. De werkgelegenheid in de financiële en zakelijke dienstverlening stagneert of neemt af. Kan toorruimte op en rond de Oude Veemarkt valt vrij. Vrijkomende ruimte in de Avérotoren wordt ingenomen door medewerkers van Aegon; Leeuwenborg komt leeg te staan. De veemarkt is sterk veranderd door onder meer beperktere aanvoer, gescheiden markt dagen en handel via internet. Verplaatsing naar een nieuwe locatie, bijvoorbeeld bij de Dairy Campus, ten behoeve van de dooront wikkeling van het WTC, is wel eens geopperd, maar nooit serieus opgepakt. Mogelijke ves tiging van een nieuw Cambuurstadion en aanvullende (leisure)functies zijn nu eerst de actuele thema's. De Oude Veemarkt in 1977 Foto: Paul Janssen

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 14