LeoVdlr^LA.i wat problemen op de weg. De naleving van de verkeersregels in het 'snelverkeer' liet nogal te wensen over. Veel meer aandacht moest er komen voor 'behoorlijk uitwijken, rechts rij den, snelheid beperken als de veiligheid dat eist, voldoende verlichting, kortom al de re gels, welke nog dagelijks onwetend of opzette lijk worden overtreden, die zo van belang zijn op onze voor een druk verkeer niet berekende wegen.' Enkele Leeuwarders onder leiding van Wes- ser, die bestuurslid en adviseur werd, namen het initiatief tot het oprichten van een Vrijwil lige Friesche Verkeerspolitie en met succes. De wielrijdersvereniging Bondsbelang in de afde ling X van de ANWB verspreidde in een groot aantal de brochure De regels van den weg met het doel zoveel mogelijk een opvoedend ka rakter aan de beweging te geven in de hoop 'dat haar raadgevend of waarschuwend woord, gevolgd als het moet door ingrijpen van de overheid, in één jaar tijds voldoende leering verspreid zal hebben.' De Friesche Verkeers politie, de eerste in het land, zou daarom niet langer dan het jaar 1924 bestaan en werd 'door elken weldenkenden weggebruiker met vreugde begroet'. Toch zou de organisatie blij ven bestaan tot de Tweede Wereldoorlog, waarna de verkeerspolitie een overheidstaak werd. Ook de watersport had zijn grote belangstel ling; hij was lid van het dagelijks bestuur van de Leeuwarder Watersport Tentoonstelling (1929) en medeoprichter en vicevoorzitter van De Leeuwarder Watersport. Waarschijnlijk hield mede de liefde voor zijn boeier, die in Grou lag, hem in Friesland toen hij was ge vraagd voor de functie van commissaris in Utrecht en Den Haag. Wesser was in het bezit van een Franse her dershond, die hem in zijn auto steevast verge zelde. Het is dan ook niet verwonderlijk dat hij donateur was van de Dierenbescherming en waar hij kon die vereniging ook hulp bood. Toen in december 1919 hondsdolheid was uit gebroken en vier maanden lang de muilkor- venwet werd toegepast, werden veel honden door de politie zonder muilkorf aangetroffen. Het bestuur trad in overleg met Wesser om te voorkomen dat honden, waarvan de eigenaars de gestelde geldboete niet wilden of konden betalen, zouden worden afgemaakt. Hij was dadelijk bereid zijn medewerking te verlenen en het bestuur werd door aankoop eigenaar van een vijftigtal honden, dat aan de eigenaar of dierenvriend kon worden afgegeven na eerst een muilkorf te hebben aangeschaft. Verder was Wesser nog lid van het comité van aanbeveling voor de Provinciale Land bouwtentoonstelling (1927) en commissaris van de Onderlinge Friesche Inbraakverzeke- rings Maatschappij. Voor al zijn verdiensten werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ook mevrouw Wesser maakte zich verdien stelijk in de samenleving. Ze was onder meer voogdes van het Nieuwe Stadsweeshuis, lid van de landelijke voogdijraad en lid van het Centraal Genootschap voor Koloniehuizen (het latere Bio Vakantieoord waarvoor werd gecollecteerd in de bioscopen). Waarderende woorden ter nagedachtenis Na een korte, maar zeer ernstige ziekte over leed Wesser in de ochtend van 19 mei 1930 op 55-jarige leeftijd. Voor Leeuwarden, en niet voor Leeuwarden alleen, was dit een ernstig verlies, dat overal waar men hem herdacht tot uitdrukking werd gebracht én in het massale eerbetoon van de Leeuwarder bevolking, die bij de begrafenis op de route stond van zijn huis in de Sint Jacobsstraat tot aan de Noorder Begraafplaats. Op de dag van zijn overlijden plaatste de Leeuwarder Courant al een in memoriam waarin de bewondering doorklonk: 'Met den heer Wesser is ons een politie-ambtenaar ont vallen, die met buitengemeene gaven toege rust was, gaven die hem een bekendheid deden verwerven ver over de grenzen van zijn ambtsgebied heen. Herhaalde malen riep men elders, ook in het buitenland, zijn hulp, zijn medewerking en zijn raad in. Hij heeft gedu- HECHTS HOUDEN De begrafenis van Commissaris van Politie Willem Frederik Martinus Wesser op 23 mei 1930. De stoet op de Tontjepijp

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 19