Lcovo.'in} LA.il 22 Vervolg van pagina. 19 Aan het begin van de twintigste eeuw vonden er nog grotere veranderingen plaats. Door het toenemende treinverkeer besloot men in 1904 de eerste verdieping van het hoofdgebouw te veranderen in een grote hal met koepeldak. Twee jaar later legde men nog eens 5 kilome ter spoor aan vanwege de groeiende vraag naar het reizen per trein. Tegelijkertijd werd er een dienstgebouw aangelegd en werden de be staande loods- en bergplaatsen vergroot. De veranderingen bleven echter niet beperkt tot het treinverkeer. In 1913 werd het Leeuwarder station onder deel van het tramverkeer door het tramstation bij de Vrouwepoort te verbinden met de gloed nieuw aangelegde tramsporen aan het Stati onsplein. Aan de oostkant van het station werden twee kopsporen voor de trams aange legd. Van hieruit waaierden trams uit naar Heerenveen en Drachten. Dit systeem hield echter maar drie decennia stand. In 1947 werd de lijndienst opgeheven en kreeg het voorma lige tramstation de status van busstation. Het leidde tot de aanleg van parkeerhavens voor bussen. In 1955 werden de tramrails over het Stationsplein en in het trottoir van de Stati onsweg definitief weggehaald. De aanleg van een busstation kan gezien worden als een begin van een nieuwe start. Een nieuwe start na de vreselijke oorlogsperi ode tussen 1940 en 1945. Ook de Nederlandse Spoorwegen kwam niet ongeschonden uit deze strijd. Het monument voor spoorwegper soneel, onthuld op 22 november 1945, eert de zeven personeelsleden die het leven lieten in deze oorlogstijd. Dit monument is een van de weinige aspecten op het station die in de afge lopen zeventig jaar onveranderd is gebleven. Want ook na 1945 is het stationsemplacement onderhevig geweest aan ingrijpende verande ringen. De Koning voor de NS 5500, klaar gemaakt voor vertrek. De Koning was een werktuigbouwkundige uit de B dienst. Dit hield in de trajecten Leeuwarden-Harlingen vv en Leeuwarden-Staveren vv. Mcn Ros van het Depot Lw. op de NS 1770, een van de instructie-mcn's van het depot. Hj heeft mijn vader Hilbert van Buuren ook het leerling- Mcn afgenomen in augustus 1939

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 24