En toen was de cirkel rond LeoVdlr^ LA.il Anneke Aldenkamp In 2004 ging ik in Leeuwarden wonen. Ik ben geboren in Indonesië, in Bandung. In de zomer van 1957 keerde ik samen met mijn Twentse vader en Indische moeder (terug) naar Nederland. Wij hebben in Twente en Brabant gewoond. Ik ging daar na naar Groningen en woon nu in Leeu warden. Als ik mijzelf omschrjf is het, met een glimlach, als een Indotukker. Rochebrunesteeg in Leeuwarden en Dekema State in Jelsum Op 16 augustus 2006 meldde de Leeuwarder Courant 'Oude namen bruggen en stegen keren terug'. 'Stegen komen en gaan in Leeu warden. Nieuw in het register zijn de Roche brunesteeg naast Grote Kerkstraat 10. Deze nauwe gangen bestaan al langer, maar waren door hun onbekendheid nooit geregistreerd.' Pieter de Groot schreef hierover in zijn co- Paul Brunet de Rochebrune (La Rochelle 1656- na 1732), kamerheer van de prins van Nassau Collectie familie Brunet de Rochebrune, Parijs lumn harje: 'Vossenberg niet, Rochebrune wel. Verder krijgen een paar stegen hun oude naam terug. De opvallendste naam, die op het eerste gezicht eerder aan Koot en Bie doet den ken dan aan oud-Leeuwarden, is de Rochebru- nesteeg. Dat is de steeg die tussen de panden Grote Kerkstraat 10 en 12 naar de Bagijnestraat loopt. Om de gedachten te bepalen: tegenover het Princessehof. Het boek Leeuwarder straat namen van W. Dolk biedt uitkomst. Het blijkt dat men er in vroeger eeuwen niet mee zat om buurtbewoners te vernoemen. In 1782 duikt de naam Rochebruinesteegje op, in 1829 wordt het Rossebruinsteegje en in 1845 Rochebru- nesteeg. Dat was toen reeds een historische naam, want Brunet de Rochebrune, een huge noot die kapitein van de garde van de stad houder was, woonde toen allang niet meer in het naburige huis op de hoek van de Grote Kerkstraat.' Voor mij was dit een interessante column. Immers: de achternaam van mijn Indische oma was ook Brunet de Rochebrune. Ik vond dit interessant genoeg om die steeg eens te bekijken. Ik kan u zeggen: het was toen niets (53 meter lang en 1,27 meter breed), het is nog steeds niets en of het ooit wat wordt waag ik te betwijfelen. Het is een smalle steeg die eindigt op een parkeerplaats, niet iets om erg grutsk op te zijn. Later bezocht ik met mijn ouders Dekema State in Jelsum. Tot onze grote verbazing hing daar een schilderij van Juliana Lucia van Doys, en in de folder stond dat zij de weduwe was van Henri Marius Brunet de Rochebrune. Weer die naam. Ik heb daarop mijn moeder moeten beloven om uit te zoeken of het hier soms om familie van haar ging, want, zoals ik al schreef, haar moeder (mijn oma) heette immers ook Brunet de Rochebrune. En zo veel voorko mend is de naam Brunet de Rochebrune nu ook weer niet. Ik heb daarop Pieter de Groot een mailtje ge stuurd, met de vraag: zou het echt kunnen zijn dat ik als Indotukker, weliswaar exotische maar toch een soort van Friese wortels heb? Pieter wees mij op het boek Het geslacht Bru net de Rochebrune, kroniek eener Hugenotenfa milie in Nederland, door dr. W.F.H. Brunet de Rochebrune. Geschreven in 1948. Het geslacht Brunet de Rochebrune Het boek begint met Paul Brunet de Roche- brune, die in 1682 naar de Nederlanden uit week om te ontkomen aan geloofsvervol gingen, de hugenotenoorlogen in Frankrijk. Paul woonde voor zijn vlucht in La Rochelle. Uit het bovengenoemde boek begrijp ik dat het hier letterlijk om een vlucht ging: op een schip met een geheime schuilplaats en met matrozen die de vluchtelingen beroofden van al hun 'lijfgoederen'. Paul Brunet vestigde zich in 1682 in Leeuwarden: 'Paul Brunet is aan het hof van den Prins van Nassau, Stadhouder van Markiezin Elizabeth Boubers de Bernatre (1669 - Collectie familie Brunet de Rochebrune, Parijs

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 25