LeoVdlr^ LA.il luitenant op 's Lands Schip van Oorlog de 'Wassenaar'. De geschiedenis van de (Friese) Oranjes en die van de familie Brunet de Ro chebrune is nauw verbonden, want in 1795 werd Carel Lodewijk met het gehele corps 'ge casseerd'. In 1795 hield namelijk de Republiek der Verenigde Nederlanden op te bestaan, Stadhouder Willem V verliet Nederland, zijn leger werd opgeheven en Carel werd werkloos. Als op 30 november 1813 de prins van Oranje in Scheveningen weer in Nederland komt, schrijft Carel Lodewijk hem een rekest, waarin hij meldt weer in het leger te willen dienen. Hij eindigt zijn carrière als Onder-inspecteur van het Loodswezen Vuren en Tonnen te Oos tende. 'De Belgische opstand maakte een einde aan zijn militairen loopbaan: september 1830 werd hij uit België verdreven.' Carel Lodewijk trouwde op 30 augustus 1795 met Eléonore Gabrielle Jeanne Seyna Baro nesse van Dopff. Zij hebben negen kinderen gekregen. En ook hier geldt weer: er is er maar een zoon bij die de familielijn heeft voortge zet: Willem Paulus Jean Carel Brunet de Rochebrune (Ginneken 6 januari 1799 - Nijmegen 29 augustus 1873). Tot nu toe weet ik nog steeds niet of deze familie Brunet de Rochebrune mijn familie is. Maar we gaan door met zoeken. De Nederlands-Indische connectie Hoewel de familie Brunet de Rochebrune al behoorlijk door Nederland had gezworven, is Willem Paulus de eerste die met Nederlands- Indië te maken krijgt. Na de bevrijding van 'de Fransche Heerschappij in 1814' gaat ook hij in het leger. Op 5 november 1822 schrijft hij in zijn dagboek: 'Op verzoek overgeplaatst met behoud van rang en anciënniteit bij het Oost- Indische Leger. 24 september 1823 aange komen ter reede van Batavia na een reis van 105 dagen. 1 December 1823 geplaatst als com mandant der Artillerie te Soerakarta, alwaar ik een hoogst aangename tijd heb doorgebracht en bijzonder in achting stond bij den Resident Mac Gillavry en de grooten van het hof des Keizers van Solo. werkzaamheden en eene mij doorgestane ongesteldheid heeft mij ver hinderd om dadelijk deel te nemen aan de ex peditie tegen den opstandelingen.' Willem Paulus trouwt op 22 oktober 1829 in Semarang met Juliana Ann Elisabeth Helbach (Amsterdam 1810 - Nijmegen 1897). In 1840 besluiten zij om met hun vier, in Nederlands- Indië geboren kinderen, met verlof naar Ne derland te gaan. Uiteindelijk besluiten zij in Nederland te blijven wonen en kiezen ervoor om dat in Nijmegen te doen, omdat Willem Paulus 'altoos een zeker zwak voor Gelderland had.' Willem Paulus en Juliana hebben in Neder land nog negen kinderen gekregen, in totaal dus dertien kinderen. De traditie wordt doorbroken, want de fami- lielijn wordt door drie kinderen voortgezet: 'Uit het huwelijk van Willem Paulus Jean Carel Brunet de Rochebrune en Juliana Anne Elisa- Henri Marius Brunet de Rochebrune (1697 - 1732), kapitein van het Lijfregiment van de Stadhouder, geportretteerd in 1732 door Bernardus Accama. Collectie Fries Museum

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 27