Disco De Nederlanden van de vorige eeuw in de jaren '50 en '60 LeoVdlr^ LA.il Henk de Jonge In 1952 sloot Sip Castelein, de vermaarde schaatsenrijder, zijn amusementsgelegen heid en dancing aan het Zuiderplein. Het Friesch Rundvee Stamboek vestigde zich in het gebouw. Daarmede bleef er in Leeu warden voor jongeren maar weinig gele genheid tot dansen en elkaar ontmoeten over. Café Paardekam op de Weaze en Houbein op de hoek van de Oude Lom- bardsteeg waren nou niet de meest aan trekkelijke gelegenheden. Amicitia was duur en ouderwets, meer voor boven de 30. Sip Castelein verongelukte in februari 1954 bij een auto-ongeluk bij Tietsjerk Voor de jongeren waren er drie bios copen, Tivoli, Cinema en de Leeu warder Bioscoop. Na twee uurtjes stond je dan weer op straat. Nog een pakje sigaretten en het zakgeld was op. Op en neer flaneren op de drukke kant van de Nieuwstad. Dan kon nog wel eens een contact ontstaan. Geld was ook vaak het probleem. Jongste bedienden op een kantoor en winkel meisjes van bijvoorbeeld C&A, Brennink- meyer of V&D verdienden 10 gulden per week en moesten ook daarvan nog kostgeld aan hun moeder afdragen. De jongeren die van dansles kwamen, had den nog een tussenbal en een eindbal, vaak in Zalen Schaaf. Ook na een toneelavond was er meestal 'bal na'. Foxtrot, Engelse wals en Tango, soms nog afgewisseld met echte ouder wetse dansen. Daarna een meisje thuisbren gen was misschien wel de grootste attractie. De jazzmuziek van de Dutch Swing College Band, de Dixieland-Pipers (die in de Harmonie ooit een geweldig concert gaven) en de Glenn Millermuziek druppelde bij de Leeuwarder jongeren binnen. Via film en buitenlandse radio wisten we wel van andere muziek. De Nederlandse radio beperkte zijn aanbod tot bescherming van de Nederlandse muziek en musici. De Selvera's, meisjeskoor Sweet Sixteen, het orkest Zonder Naam van Ger de Roos, The Ramblers en The Skymasters. Maar via bijvoorbeeld de AFN (American Forces Network) radio hadden we toegang tot de muziek en zang van de groot sten van de wereld. Tuney Tunes was een po pulair muziekblad en Rhythm voor de jazz. Wie in die tijd zo ongeveer zestien a twintig jaar oud was, zal zich de matinee's op zondag middag van de Leeuwarder Jazzclub in de Groene Weide herinneren. Onder voorzitter Hans van der Ploeg werden met veel succes jazzbands uit het hele land naar Leeuwarden gehaald, maar helaas op financieel ongezonde basis. De schooljeugd en jonge werkenden hadden het financieel zeker niet ruim en organiseer den school- en klassefuifes in kleine zaaltjes. De rijks hbs bijvoorbeeld kwam in het naastge legen café-restaurant De Nederlanden in de Zuiderstraat terecht. Hoofdmoot was dansen op grammofoonplatenmuziek (78 toeren!). Illegale dansavondjes Na zo'n dansavondje besloten in 1953 Alle Eisma, de zoon van caféhouder Piet Eisma, en platendraaier Wim Drent samen voor eigen re kening zulke dansavondjes te organiseren. Café De Nederlanden in de Zuiderstraat rond 1950 Collectie Henk de Jonge

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 29