Leeuwarden: wat ooit verdween, nu te zien in 3D Hotel Amicitia Lcovo.'in} LA.il Koen Middendorp Op basis van oude bouwtekeningen en fo to's vervaardigt Louis Kemper digitale re constructies van verdwenen gebouwen in Leeuwarden. In deze vijfde aflevering Hotel - voor 1903 Sociëteit - Amicitia, gebouwd in 1840 en afgebroken in 1968. Bloembergen, Attema, Van Driesum, Tigler, Duparc... Zomaar wat namen van de allereerste generatie rijkere middenstand die zijn vertier vond in Amicitia. Men dronk een glaasje in het café, speelde een spelletje biljart in de bijbe horende biljartzaal en genoot van klassieke muziek in de concertzaal. Amicitia opende in 1840 haar deuren als gloednieuwe sociëteit, nadat de leden in de voorgaande drie jaren nog bijeenkwamen in een zaal boven het Fries Koffiehuis aan de Wirdumerdijk. Het ontwerp kwam van de hand van architect Th. Romein. In de daaropvolgende vier decennia werden de mogelijkheden uitgebreid: voorstellingen, congressen en vergaderingen werden vaste prik. Amicitia ontwikkelde zich hiermee ook tot een belangrijk cultureel tref- punt voor de burgerij in Leeuwarden. Het verval volgde echter snel. Na de uit breiding van het pand in 1879, kreeg Amicitia steeds meer last van de concurrentie van die a ndere sociëteit: De Harmonie. Het leidde in 1902 tot de sluiting van Amicitia. 'De een zijn dood is de ander zijn brood'. Deze uit drukking hadden de gebroeders C.A. en H.C. Feldhaus wellicht in gedachten bij de aankoop van het pand in 1903: ze besloten van de voormalige sociëteit een hotel te maken. Ze wezen architect H.H. Kramer aan om alles in goede banen te leiden, wat onder

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 34