Nieuws van het Historisch Centrum Leeuwarden LeoVdlr^ LA.il 35 Made in Leeuwarden In het HCL is tot en met mei de tentoon stelling Made in Leeuwarden, sporen van een industrieel verleden te zien. De expositie toont ruim tweehonderd jaar industriële bedrij vigheid in de Friese hoofdstad. Rivella van de CCF, kaas van Frico, levertraan van Draisma (van Valkenburg), Bebogeen van Benninga, Autodrop van Van Slooten, koffiemelk van Friesche Vlag, jenever van Bokma, Bebelac van de Lijempf en vuurwerk van Schuur- mans: allemaal Made in Leeuwarden. Er werd hier geproduceerd voor een nationale en vee lal internationale markt. De tentoonstelling sluit nauw aan bij het thema van de Leeuwarder Open Monu mentendag van 2016, waar ook industrieel erfgoed centraal stond. Bevolkingsregister Leeuwarderadeel digitaal Onder grote belangstelling werden op 17 ok- De Leeuwarder Papierwarenfabriek (LPF) aan de Harlingertrekweg: een foto uit één van de dit jaar verworven albums Hollema. Eén van de albums is opgenomen in de expositie 'Made in Leeuwarden' afgelopen jaar is er een aantal bijzondere fotoalbums geschonken of in bewaring gegeven. Bijzonder is ook een vroege teke ning van de bekende schilder Piet van der Hem (Wirdum 1885-Den Haag 1961). Hij schetste een aantal weesmeisjes van het Nieuwe Stadsweeshuis tijdens zondagsschool. tober tijdens een bijeenkomst van de Docu- mentatiestichting Leeuwarderadeel in De Skalm in Stiens de bevolkingsregisters van deze gemeente over de periode 1850-1939 on line gezet. De gemeente Leeuwarderadeel heeft samen met het HCL de registers en kaarten laten digitaliseren. Via de website VeleHanden zijn de gegevens uit de registers en van de kaarten door honderden vrijwil ligers ingevoerd. Na controle zijn de ruim 200.000 records nu te raadplegen via onder andere www.historischcentrumleeuwarden.nl. Aan de digitalisering van andere belangrijke archivalia van de gemeente Leeuwarderadeel wordt gewerkt. Het is de bedoeling om dit nog zoveel mogelijk voor de herindeling van 2018 af te ronden. Acquisitie Gedurende de laatste maanden van het ÏOHANN EHMANN KNOOP Knoops Tegen woordige Staat Op 9 oktober werd een selectie uit de Te genwoordige Staat of historische Beschry- vinge van Friesland uit 1763 gepresenteerd. Geart de Vries, di - recteur HCL en initi atiefnemer van de manifestatie rond Knoop in 2015, vertelde over dit onderschatte werk van 'alleskunner' Johann Hermann Knoop (circa 1700-1768). Het eerste exemplaar werd aangeboden aan Peter Karstkarel. Het door Bornmeer uit gegeven boek is onder andere te koop in het HCL.

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 37