En toen was de cirkel rond... Leeuwarden was 'wies' met Wesser Disco De Nederlanden LeoVdlr^ LA.il Walter de Rochebrune was een typetje, gespeeld door Wim de Bie, dat voorkwam in de tv-uitzen- dingen van Van Kooten en De Bie. Hij was een voormalig mijnbouwkundig ingenieur en veer tien jaar lang werkzaam geweest in de mijnen in Limburg. Een zonderling, met een onverzorgd uiterlijk en lang, viezig en vet haar, die onaange naam rook, dachten wij. Over deze Rochebrune gaat het niet in dit ver haal, maar wel over de naamgever van de Roche- brunesteeg tussen de Grote Kerkstraat en de Bagijnestraat in Leeuwarden. Zelftenoemde Indotukker Anneke Aldenkamp vertelt over haar naspeuringen naar de voorou ders van haar moeder, die leiden van genoemde steeg via Dekemastate in Jelsum naar voormalig Nederlandsch-Indië. Hoe door Europa zwervende Hugenoten en over de wereld zwervende Indo's elkaar weer tegenkomen in Leeuwarden. Vraag vandaag de dag een Leeuwarder wie de commissaris van politie is en de kans is groot dat hij of zij het antwoord schuldig blijft. Hoe anders was dat in de jaren twintig van de vorige eeuw, toen de commissaris een geliefd man was, wiens overlijden in 1930 door menigeen werd betreurd. Dit verhaal van Paul Bron gaat over Willem Fre- derik Martinus Wesser, die in nummer 50 van dit tijdschrift al even voorbij kwam in het artikel over Slappe Douwe. 'Een schier legendarisch figuur, een forse man met een zware snor en borstelige wenkbrauwen. Een borend oog, een fabelachtig geheugen en zo sterk als een dijk. Bij het horen van zijn naam sid derde het geboefte'. In 1952 sloot Sip Castelein, de vermaarde schaat senrijder, zijn amusementsgelegenheid en dan cing aan het Zuiderplein. Het Friesch Rundvee Stamboek vestigde zich in het gebouw. Daarmede bleef er in Leeuwarden voor jongeren maar wei nig gelegenheid tot dansen en elkaar ontmoeten over. Café Paardekam op de Weaze en Houbein op de hoek van de Oude Lombardsteeg waren nou niet de meest aantrekkelijke gelegenheden. Amicitia was duur en ouderwets, meer voor boven de 30. Henk de Jonge haalt persoonlijke herinnerin gen op aan wat daarna uitgroeide tot een van de roemruchtste dansgelegenheden in de jaren '60 en '70 in het Leeuwarden van de vorige eeuw: Disco De Nederlanden. Welke latere wethouder werd op de avond voor zijn huwelijk door zijn aanstaande schoonmoe der aldaar niet gevonden, omdat hij zich achter de bar had verstopt?

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 3