Lc0Vrt-"r^LA.M, 38 destijds de chef van de speelgoedafdeling? Dan nog het volgende: de foto van de hele crew is genomen door Rudie Zandman ter gelegenheid van mijn afscheidsfeestje in april 1954, aangeboden door V&D vanwege mijn emigratie naar de USA. Veel succes toegewenst en de hartelijke groeten Jan Dekker, Leeuwarden gekend hebben, in een door hem ontworpen huis wonen, of nog meubelstukken, zoals fauteuils, tafels en stoelen van zijn hand in bezit hebben. Als u iets weet over deze architect dan kunt u contact opnemen met Rienk Terpstra via terpstrarienk@gmail.com en/of telefoon nummer 058-2138750. Rienk Terpstra, Leeuwarden Architect Piet de Vries In 2017 is het 25 jaar geleden dat architect Piet de Vries (Oostvoorne 1897 - Bergen 1992) overleed. Voor de Stichting Piet de Vries is dat aanleiding om in dit jaar twee tentoonstellin gen te organiseren en een boek uit te geven met het complete oeuvre. De tentoonstellin gen zullen te zien zijn in het HCL en in Tre- soar. Ook op de Open Monumentendag 2017 zal ruim aandacht aan bouwwerken van deze architect worden geschonken. In het HCL zullen de schooljaren van Piet de Vries in Fryslan toegelicht worden en zijn Amsterdamse tijd, de periode waarin hij werkervaring opdeed in de Amsterdamse ar chitectenbureaus. Na de start van zijn eigen bureau in Minnertsga in 1922 werkte hij onder invloed van het decoratieve baksteen- expressionisme van de Amsterdamse School. Zijn eerste onwerp was De Aardappelbeurs in Sint Jacobiparochie. Kenmerkende gebouwen zijn verder het eigen woonhuis aan de Druif streek en het Douwe Egbertspand aan het Ruiterskwartier 111 in Leeuwarden en het gemeentehuis in Burgum. In Tresoar zal de periode getoond worden van de traditionele vormentaal, opgekomen in het einde van de jaren dertig van de vorige eeuw. Na die periode zou een sobere, zake lijke aanpak de overhand krijgen. Piet de Vries bereikte als architect zijn hoogtepunt met het ontwerp van het J.L. Hooglandgemaal in Stavoren. Voor de voorbereidingen van de twee ten toonstellingen en het bijbehorende boek zoeken wij mensen die deze architect nog Tegeltjeswijsheid en de komst van de radio Het artikel 'De komst van de radio' van Aldert Toornstra in nummer 50 van Leovardia is voor mij de aanleiding voor deze reaktie. Ik citeer: 'In 1926 had de PTT al proeven genomen met zogenaamde radiodistributie. De distributie vond plaats vanuit een stelsel van radiocentrales dat via boven- of onder grondse kabels voor het transport en aansluitingen zorgde.' Vooral dat laatste, de ondergrondse kabels, brengen mij de PTT/RT-stoeptegels in herin nering. Misschien is er geen enkele link met de radiodistributie, maar toch. Ze zullen als markering boven een kabel in het trottoir hebben gelegen. De afkorting PTT op de 30x30 tegels is duidelijk, maar waar staat RT voor? De Beeldbank geeft een foto, onder 'putdeksels van nutsbedrijven', van een RT'er uit 1972. Deze afbeelding komt ook voor in Och heden ja... Zo was Leeuwarden van Keikes. Veel tegels zijn nog wel ergens in de trot toirs aanwezig maar het lijkt of er geen enkele relatie meer is met de oorspronkelijke functie. In Huizum-West zijn nog vijftien stuks aanwezig, in de Vogel- Muziekwijk tien stuks en de wijk Tjerk Hiddes Cam- buursterhoek telt negen stuks. Daarnaast telt het 't Vliet er ook nog drie. Nijlan is een vreemde eend in de bijt en de enige PTT'er aldaar is inmiddels verdwenen. Nijlan is de enige naoorlogse wijk in het rijtje waaruit je misschien zou kunnen op maken dat de tegels in oorsprong gebruikt zijn in de periode van circa 1926 tot en met 1936. Hierbij is uitgegaan van de straat- naamgeving volgens Leeuwarder straatnamen van Henk Oly. De trottoirs waarin de PTT/RT'ers liggen bestaan vaak uit 30x30 tegels zonder vel- lingkant, 'oude' tegels dus, met (meest) een deklaag van basaltine. Dat de tegels er nog liggen is te danken aan een oplettende of geletterde straatmaker of aan toeval. Zijn de tegels monumentaal? Een en ander zou misschien onder indus trieel erfgoed kunnen vallen of opgenomen kunnen worden in de poëzie-route. Het is hoe dan ook historie en lijkt mij het behouden waard. Lammert Mulder, Leeuwarden Anna Maas Anna (An) Maas was tussen 1927 en 1952 'stadsarts' in Leeuwarden. Ze was hier de eerste vrouwelijke huisarts en had een grote sociale belangstelling. Ze kwam in aanraking met de armste bevolkingsgroepen, die hulp kregen van de armenkamer, de latere gemeentelijke sociale dienst. Mijn interesse voor haar werd gewekt door het boek Vrouw achter de troon van W.H. Weenink over Marie Anne Tellegen, directeur van het Kabinet der Koningin tussen 1945 en 1959, waarin Maas nogal eens genoemd wordt. Ze waren bevriend en Tellegen bezocht haar regelmatig in Leeuwarden. An Maas had haar praktijk aan de Emmakade en woonde na haar pen sionering in 1959 aan de Tesselschadestraat. Ze overleed in juli 1969. Behalve een artikel in de Leeuwarder Courant naar aanleiding van haar afscheid in 1959 heb ik weinig over haar kunnen vinden. Wie kan me meer over haar vertellen? Tom Sandijck, Leeuwarden

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 40