Warenhuis Vroom Dreesmann (deel 2) over hoelahoepende Pieten en Marklin treinen Lcovo.'in} LA.il 2 Rienk Terpstra Sinterklaas en Piet. Hans en Tiny Lemkuhl met hun dochter Yvonne Collectie Lyklema-Lehmkuhl In Leovardia 51 van september 2016 schreef ik over de ontstaansgeschiedenis van het warenhuis V&D in Leeuwarden. En passant haalde ik daarin de activiteiten van de eta lage-afdeling aan. De etalages van het wa renhuis waren telkenmale weer een lust voor het oog, waarbij kunstzinnige voor stellingen en zelfs levende have niet wer den geschuwd. Wat nu volgt is het verhaal van de inspirerende leider van deze afde ling en wat die heeft voortgebracht. Op 24 mei 1908 werd Hans (Jo- hann) Lehmkuhl geboren in Keu len en hij overleed in februari 1992 in Beetsterzwaag op 83-jarige leeftijd. Hij was getrouwd met Stientje Mar tha (Tiny) Lehmkuhl-Vrijenhoek (1906-1987). Zijn moeder, Gretchen (1877-1952), had de kenmerkende Joodse achternaam Leeuwar den. Deze naam betekende, dat in een ver verleden haar voorouders uit Leeuwarden afromstig waren. Gretchen trouwde met Carl Lehmkuhl. Hans Lemhkuhl werd opgeleid in het be drijf Karstadt te Bremen. In 1933 werd hij ont slagen bij het Kauffiaus Julius Bamberger, omdat hij van Joodse afromst was, tegelijk met vele andere Joodse medewerkers. In die tijd heeft zijn toenmalige verloofde het met Hans uitgemaakt, vermoedelijk ook vanwege zijn afromst. Om die reden hadden hij en zijn moeder, Gretchen, besloten om naar Neder land te verhuizen. In 1933 kwamen zij naar Klaaswaal: Rose, zijn zuster, en zijn Neder landse zwager, ds. Gerhard Hugenholtz. Klaaswaal is een dorp en voormalige ge meente in de provincie Zuid-Holland, gele gen in de Hoekse Waard. Hans vond werk als tekenaar en etaleur in Rotterdam en ook een nieuwe vriendin, Tiny, die als afdelingschef bij de Bijenkorf in Den Haag werkte. Op 14 mei 1940 maakten zij het bombarde ment van Rotterdam mee. Alles lag plat en ook de zaak waar Hans werkte bestond niet meer. Rotterdam was een 'gloeiende wal mende berg puin'. Er waren mensen die te hulp schoten waar ze konden en anderen die - waar ze de kans kregen - spullen meena men. Zelfs etalagepoppen werden uitgekleed. Kort daarop verhuisden Hans en Tiny naar Voorburg, vlak bij Den Haag. Elk weekend bezocht Hans samen met Tiny zijn zuster Rose. Altijd bracht hij wat mee voor zijn nichtje en neeQes. Meestal iets wat hij zelf had gemaakt, een meubel of een lampje voor Margreths poppenhuis, een paard-en-wagen of een ruiter te paard voor Albert, of voor zijn naamgenoot, Hans. Onkel Hans hield erg van dieren en wist er veel over te vertellen. Ook kon hij ze goed schilderen. Vooral in paarden blonk hij uit, ook omdat hij Hans Lehmkuhl, Pasen 1949 Collectie Lyklema-Lehmkuhl jaren had paardgereden. Een pastoor in Duitsland bewerkstelligde met valse papieren dat zijn moeder minder Joods werd en daarom geen ster hoefde te dragen en hijzelf werd vervolgens beoordeeld als een kwart Jood. Maar daardoor moest hij wel in het Duitse leger. In de herfst van 1943 kreeg hij een oproep van de Duitse Wehr- macht. Tiny en Hans gingen in ondertrouw, omdat ze officieel getrouwd wilden zijn voor dat Hans naar Mannheim gezonden werd om opgeleid te worden tot soldaat en artillerist bij de Wehrmacht. Op 24 maart 1944 trouwden Hans en Tiny voor de Duitse burgerlijke stand in Den Haag. Drie dagen later vertrok hij naar Mannheim. Na verloop van tijd deserteerde hij, werd ge pakt en daarna geplaatst in het Straffiataljon, onderdeel van het Ardennenoffensief (1944). Na vele omzwervingen is hij bij de Ameri kanen als krijgsgevangene terecht gekomen. Daar had hij het beter dan in het Duitse leger. Hij versierde bij de Amerikanen extra rant soenen door het fabriceren van cadeautjes, die de Amerikanen naar hun geliefden stuur den. Via Marseille voer hij als krijgsgevan gene naar New York. Hij heeft alleen het Vrijheidsbeeld gezien en werd meteen terug-

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 4