LeovAr^LA.^ zowaar 'geavanceerd' tot Eerste Schrijver. Hier mee behoorde hij tot de hogere onderofficie ren aan boord en zorgde voor administratieve zaken en uitbetalingen aan de bemanning. Inmiddels was de vierde Engelse Oorlog uit gebroken. Het in 1774 in Harlingen gebouwde fregat De Eensgezindheid, voorzien van 38 stukken en bemand met 230 koppen, zeilde op 5 augustus 1781 in een eskader onder Van Kinsbergen en schout bij nacht Zoutman ter bescherming van een vloot koopvaarders in de buurt van de Doggersbank. Hier ontmoette men een Engels smaldeel onder bevel van Par ker, waarna de strijd losbarstte. De grootste schepen gingen het gevecht aan, de kleinere, waaronder De Eensgezindheid, zorgden voor de koopvaarders. De 'Zee-Bataille' op de Doggersbank ein digde onbeslist, maar het zou de tijd er na moeilijk worden om uit te zeilen, vanwege een Engelse blokkade van de zeegaten. In 1782 werd kapitein Bouricius met zijn schip de Eensgezindheid naar Suriname gestuurd. Het lukte om ongezien te ontkomen aan de Engel sen. Omstreeks eind 1782 moet het schip met Frans aan boord in Suriname zijn aangeko men, tegelijk met het schip de Enkhuizen van kapitein Frykenius. Kort voor aankomst van de Eensgezindheid in Suriname moet zich nog een tragische ge beurtenis hebben afgespeeld, door de dood op 4 oktober 1782 van de eerste luitenant Pier Hylckama, bekend van het rouwbord in de NH kerk te Sloten. Hij stierf volgens het bord op 7 graden noorderbreedte, dus tamelijk dicht bij de kust van Suriname. Door de oorlogstoestand was het verblijf van de schepelingen in Suriname langdurig. Het kon haast niet anders of de verveling sloeg toe, wat mag blijken uit het bijna dagelijks in de boeien slaan van iemand van de mensen aan boord. Frans heeft dankzij zijn hogere po sitie aan boord, gepoogd met 'negotiëren' de tijd nuttig door te brengen. En als we mogen geloven wat hij in diverse brieven schreef, heeft hij in zijn Surinametijd aardig geboerd. Op 25 september 1783 werd de sleur van alle dag doorbroken door de bekendmaking van het overlijden van de gouverneur van Suri name, generaal Bernard Texier. De volgende dag werd de overledene naar zijn laatste rust plaats in het Fortresse Zeelandia overgebracht. Een lange lijkstatie werd geformeerd, die zich door de straten van Paramaribo bewoog, ter wijl de bemanning van de oorlogsschepen er voor zorgde dat regelmatig saluutschoten wer den afgevuurd. De kapiteins van de oorlogsschepen 'ter Rheede Surinamen' hadden ieder een plaats in een rijtuig gekregen. Dit waren niet alleen de kapiteins Frykenius en Bouricius, maar ook de kapitein Jan van Oldebarneveld, die twee dagen eerder op 24 september met 's lands fre gat van oorlog De Castor de haven was binnen gelopen. Uit het scheepsjournaal van De Castor blijkt, dat vanaf eind 1783 de drie kapiteins aanstalten maakten voor een gezamenlijk ver trek uit Suriname. Ook in Suriname waren in tussen de vredesbesprekingen tussen Engeland en de Republiek bekend geworden. De terugtocht werd pas aanvaard nadat de schepen danig waren opgeknapt. Er werd nog enige maanden geverfd, geschaafd, geteerd, gebreeuwd, de schepen werden gekrengd om de scheepshuid te inspecteren, enzovoorts. Maar op 'den 20 february 1784 ten drie uuren' gingen de drie schepen onder zeil voor de terugtocht naar het vaderland. Uit het jour naal van De Castor blijkt dat De Eensgezind heid nog vijf dagen met de andere schepen opzeilde, maar daarna kennelijk een andere koers heeft gekozen. Voor De Eensgezindheid zou het echter een reis worden met veel tegen slag en Frans zou onprettige ervaringen op doen met zijn kapitein Bouricius. Frans vertelt hierover in een, zoals hij het noemt, Kort Narrée, als onderdeel van een uit vijftien bladen bestaande door hem geschre ven brief, gedateerd 18 augustus 1795, gericht aan de Burgerrepresentanten van Friesland, om uit te leggen wat hem in 1784 is aange daan: (nb: 'de supplt' is Frans Dillingh) A. Rooland - Zeegezicht van twee groepen oorlogsschepen: links Engelse schepen en rechts Hol landse. 'De Hollandse en Engelse Flott in de Schlagt Ordre voor het Zeetreffen op Doggersbank, ge schied den 5 Augustus 1781. De Hollandse Flotte waar van de Contre Admiraal I.A. Zoutman, en de Engelse van de Vise Admiraal H. Parker gecomandeert' Collectie Fries Scheepvaartmuseum

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 10