net als hun zoons, een goede opleiding te geven, juist om ervoor te zorgen dat zij, en later ook Wil, niet in een affiankelijke positie terecht zullen komen. Moe Van Gogh-Carben- tus was namelijk al 32 toen zij in 1851 in de Haagse Kloosterkerk trouwde met Dorus van Gogh. Hij was overigens maar twee jaar jonger dan zij. Het had voor Moe weinig gescheeld of zij had als oude vrijster door het leven moeten gaan, voor geld affiankelijk van haar familie, zonder kinderen of de mogelijkheid op haar eigen manier invulling te geven aan haar leven. Door het huwelijk keren haar kansen. Ze krijgt uiteindelijk zeven kinderen van wie ze er zes groot mag brengen. Maar ze zal ook doordrongen zijn geweest van de noodzaak voor jonge meisjes om met een goede oplei ding, als onderdeel van een brede opvoeding, de kansen op het vinden van een geschikte huwelijkspartner te vergroten, of toch op zijn minst om als ongetrouwde vrouw met een baan niet affiankelijk te zijn van anderen. Ze levert daaraan haar bescheiden bijdrage door op verschillende van de standplaatsen van haar man klasjes voor brei- en naaionderwijs op te richten, maar vooral dus door haar doch ters kansen te bieden die zijzelf niet kreeg. Anna van Gogh In Leeuwarden werd Rebecca Plaat onder steund door een team van twaalf leraren. Deze burgemeestersdochter uit het Groningse Mid- delstum stond bekend om haar kordaatheid, de leerlingen vonden haar zelfs streng. Het geen voor ouders weer een reden was om een voorkeur te hebben voor deze school en haar vorm van les- en leidinggeven. Zo verplichtte zij haar leerlingen met thuis te corresponde ren in het Frans of Engels. Anna moest vanaf dag één overschakelen op het Engels wanneer zij met thuis wilde communiceren. Op 6 ja nuari 1874 formuleert Anna haar gevoelens na de kerstvakantie in Helvoirt te hebben doorge bracht als volgt: 'Miss Plaat is zo zo'. Anna heeft een hekel aan het verplicht brieven schrijven in het Engels: 'I should like to do it so much in Dutch', schrijft ze aan Theo. Later vermant ze zich en draait ze bij, wanneer ze aan haar jongere broer schrijft, dat zij zich beter zou moeten realiseren wat een geluk zij heeft met haar familie en met de kansen die zij krijgt door deze opleiding te mogen volgen. Begin 1874 lijkt thuis knusser dan het vooruit zicht van (de slaapzaal van) de Grote Kerk straat in Leeuwarden. Anna heeft in Leeuwarden na aanvankelijke heimwee, die vooral betrekking had op het weg zijn van het ouderlijk huis en de beper king in het hebben van contact met thuis, nu dat alleen nog in brieven in het Engels kan, uiteindelijk toch een goede tijd. Van haar wordt in haar eerste jaar ook een portretfoto gemaakt bij de Leeuwarder fotograaf H.A.K. Ringler. Zo'n foto werd vaak verstuurd aan fa milie of goede vrienden. Wanneer men elkaar niet dagelijks kon zien, was er tenminste nog een waarheidsgetrouwe foto. Dit exemplaar werd op de achterkant van een opschrift 'voor Theo' voorzien. Anna is op kostschool succesvol en doet in december 1873 examen in Engels en handvaar digheid. Voor beide vakken slaagt zij ook. En wanneer zij voor de kerst terugkeert naar haar ouders, doet zij op 24 december 1873 belijde nis als lidmaat van de hervormde kerk ten overstaan van haar vader als dominee van Hel- voirt en zijn gemeente. Anna inmiddels 18, bijna 19, maakt grote stappen op weg naar de volwassenheid. Toch gaat zij in januari terug naar Leeuwarden om zich er voor te bereiden op haar examen Frans. Haar ouders hebben vertrouwen in haar en gunnen haar ook dit onderdeel van haar opleiding af te maken. He laas maakt Anna van de geboden mogelijkheid onvoldoende gebruik en zakt voor haar exa men. In brieven aan met name Theo, zoals die van 24 februari, gaat het ook al over geld ver dienen, geld inbrengen thuis om in het onder houd te kunnen voorzien of de mogelijkheid creëren voor Lies om ook naar school te gaan... In april valt de definitieve beslissing: Anna's schooltijd zit erop. Zij keert terug op het ou derlijk nest, maar met twee diploma's op zak en veel ervaring rijker. De ouders Van Gogh zijn overtuigd geraakt van de kwaliteit van de kostschool te Leeuwar den. De dominee vindt zijn dochter gegroeid. Dat zal ook snel een vervolg krijgen wanneer 13 Anna van Gogh, door H.A.K. Ringler, Leeuwar den 1872-1873 Collectie Van Gogh Museum Amster dam Vincent, die sinds 1873 in Londen in de kunst handel werkt bij de firma Goupil, vanwege de vakantie een aantal weken naar Helvoirt komt. Anna en hij kunnen het sinds hun jonge jaren als oudsten van het gezin goed vinden. In zijn verhalen over zijn werk en het leven in de En gelse hoofdstad is Vincent zo positief en de geluiden die Dorus van zijn broer Cent krijgt over het functioneren van zijn oudste zoon onderschrijven dat. Vincent staat op een mo ment dat een carrière in de kunsthandel hem lijkt toe te lachen. Daarnaast haalde Anna het jaar ervoor een diploma Engels en zij zou zeer geschikt zijn in het onderwijs of als gouver nante. Er vallen dingen samen en de dominee en zijn vrouw komen tot een besluit. Zij ver trouwen het Vincent toe om zijn oudste zus te begeleiden op de reis naar Engeland en haar te helpen bij het vinden van een baan. Zulks ge schied: op 14 juli nemen Anna en Vincent de huiftar naar Oisterwijk om vanaf daar per

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 15