LeovAr^LA.^ i trein te vertrekken naar Breda. Hier wordt in gescheept op de radarstoomboot die via Dor drecht in Rotterdam aankomt. De route lijkt ingewikkeld, maar de Moerdijkbrug kwam im mers pas in 1871 gereed. Aan de Boompjes in Rotterdam ligt de stoomboot richting Harwich klaar. Als Vincent en Anna vandaar uit per trein in Londen aankomen wordt hun eerste adres: Hackford Road 87. Vincent laat zijn zus uitgebreid kennis maken met mensen uit zijn eigen netwerk, met de stad Londen, de prach tige gebouwen en de mooie dingen die er te zien zijn. Ondanks wederzijdse strubbelingen is Anna op hem gesteld en doet Vincent (met hulp van Theo) het zijne om Anna aan een baan te helpen. Met behulp van advertenties lukt dit uiteindelijk en wordt zij onderjuf frouw op een meisjeskostschool in Welwyn in het graafschap Hertfordshire ten noorden van de hoofdstad. Anna kent het soort omgeving van een kostschool en wordt heel goed in haar vak. Ze voelt zich hier gewaardeerd en het is pas eind 1876 dat zij actief aanstalten gaat Lies van Gogh, door J.G. Hameter, Dordrecht 1879 Collectie Van Gogh Museum Amsterdam maken om naar Nederland terug te keren. Negen maanden van haar verblijf op de kost school had zij haar jongste zusje Willemien als leerling van de school daar te logeren. Samen hebben ze een fijne tijd. Als Willemien naar huis gaat is zij net veertien. Na het vin den van een baan als gezelschapsdame van een oudere dame uit Hengelo Gelderland, keert Anna in 1877 terug naar Nederland. Lies van Gogh Na de zomer dat Vincent en Anna naar Londen zijn vertrokken, gaat Lies naar kostschool in Leeuwarden. Dat gaat met meer emotie ge paard. Zo schrijft zij aan Theo op 18 oktober 1874 dat ze er goed van doordrongen is dat het niet anders kan, maar dat ze soms verdrietig is omdat er tegenwoordig nog maar zo weinig gelegenheid is om 'vertrouwelijk met elkaar te praten'. Lies zal haar schooljaar 1874-1875 zon der succes afsluiten en in het najaar op een hele andere plek in het land beginnen, Tiel, op de kostschool van Marie Antoinette Brugsma. Zij zou hier verblijven tot 1877. Hoewel juf frouw Brugsma veel vertrouwen in Lies had, zakt zij voor haar examens. Wel slaagt Lies in 1877 in Arnhem voor het diploma van onder juffrouw. Pas wanneer zij als secondante van een mulo aan de slag gaat in Dordrecht, vindt zij de rust om te studeren en slaagt uiteinde lijk in juli 1878 voor de examens Engels en Frans en krijgt haar felbegeerde mms diploma. Haar carrière in het onderwijs blijkt toch van korte duur, wanneer ze Theo schrijft: 'Als mijn alledaagse filosofie niet kreupel gaat is het zulk een genot tevreden te zijn met het tegen woordige. Dat ben ik ook, maar Joost mag weten, wat er nog eens van mij groeien zal, want een echte 'volbloed schoolvos' word ik toch nooit.' In 1875 besluit het gemeentebestuur om het meisjesonderwijs in de stad opnieuw in te richten. Er zal een mms worden opgericht, waarbij de kostschool zal moeten verdwijnen. Rebecca Plaat zal in eerste instantie, op haar eigen verzoek en in lijn met haar eigen schrij ven, eervol ontslag worden verleend als hoofd van de kostschool, na ruim vijftien jaar. Maar het college is er van overtuigd dat zij het juist is die 'zowel door hare geschiktheid als door de welverdiende achting welke zij bij de ou ders en leerlingen geniet' de aangewezen per soon lijkt om 'ene nieuwe inrichting, die wellicht met sommige vooroordelen zal heb ben te kampen, sympathie en vertrouwen te doen verwerven'. Op 6 september 1875 kan de Gemeenteschool no. 1 (ofwel de Middelbare Meisjes School Leeuwarden) van start gaan met juffrouw Plaat aan het hoofd, negen do centen en 102 leerlingen. Met de overgang naar de nieuwe structuur van de mms werd de schoolgang voor buitenleerlingen afgeschaft. Lies van Gogh was een van hen... Tot 1894 zou juffrouw Plaat in functie blij ven. Zij werd opgevolgd door mejuffrouw Will. Na haar pensionering verhuisde Rebecca Plaat naar Arnhem, waar zij op 76-jarige leeftijd overleed. In februari 2017 is de vijfde, geheel herziene en van aanvullingen voorziene druk van het boek De zus sen van Van Gogh verschenen. Lies van Gogh, door H.A.K. Ringler, Leeuwarden 1874 Collectie Van Gogh Museum Amsterdam

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 16