Grand Gala - cabaret in de Korfmakersstraat Aldert Toornstra Vroukje de Groot (1875-1934) en Simon Carels (1869-1937), alias Duo Carels 'Ieder fatsoenlijk mens is zedelijk verplicht een kijkje te nemen in Grand Gala' - met deze slogan adverteerde een trotse direc teur Carels in de plaatselijke pers. In het nog vrij rustige Leeuwarder uitgaansleven rond 1915 zorgde het Duo Carels voor een nieuwe attractie: het cabaret. Na de ope ning van hun eigen zaak in 1914 in het Maria Annastraatje ging daar in het vol gendejaar het Cabaret Artistique van start, het eerste echte cabaret in Leeuwarden dat al snel navolging kreeg. Ondanks het vaak goede niveau van de optredende ar tiesten kreeg de zaak van Carels in de ogen van de brave burgerij al snel de naam nogal pikant te zijn. Onder de foto's van de op tredende artiesten - die voor het raam werden getoond - vonden deze burgers die van de danseressen vaak nogal onze dig. Het zou er dus wel een zedeloze toe stand zijn, overeenkomstig het beeld dat vaak van de zogenoemde tingeltangels (café-chantants met verdachte reputatie) in steden als Amsterdam en Rotterdam door de pers werd geschetst. Niets van dit alles echter bij Carels, waar het publiek voornamelijk uit dezelfde middenklasse af komstig was. Tijdens de jaarlijkse kermis in 1902 traden, zoals vrijwel ieder jaar, in de grote zalen van De Harmonie, Con certzaal Visser en Amicitia bekende specialiteitengezelschappen op. Ze stonden onder directie van ondermeer Vleugels en Henry ter Hall. Het programma bestond meestal uit zeer gevarieerde nummers vol zang, dans, acrobatiek en komische voor drachten. Ze werden uitgevoerd door bekende, soms internationale artiesten. De zalen waren dan ook vrijwel iedere avond tot de laatste plaats gevuld. Maar ook de meeste café's en koffiehuizen boden in de kermisweek vertier in de vorm van muziek of cabaret. En zo trad in het Café Oude Doelesteeg van Leeksma dat jaar een aardig gezelschap op onder leiding van Jean van Laar uit Amsterdam. Ze brachten een programma vol komische voordrachten, afgewisseld met Hollandse liedjes en operet temelodieën. Voor dit laatste zorgde het echt paar Van Laar, terwijl de vrolijke duetten en voordrachten vooral door het Duo Carels wer den gedaan. Het was de eerste keer dat dit uit Amster dam affiomstige Duo Carels in Leeuwarden op trad. De in 1869 in Amsterdam geboren Simon Carels en zijn in Groningen in 1875 geboren echtgenote Vroukje de Groot kregen ook hier meteen de lachers op hun hand. Hun verschil lende typetjes werden bijzonder treffend ver tolkt en het was dus geen wonder dat ze daarmee overal in het land succes hadden. Hoewel ze vaak een onderdeel vormden van een wat groter gezelschap, trad het duo soms ook alleen op. Er moest veel worden gereisd want meestal vormden kermissen, dorpsfees ten en feestavonden de belangrijkste aanlei ding waarvoor het duo voor een optreden werd gevraagd. Zo werden optredens in Am sterdam steeds afgewisseld met ondermeer bezoeken aan Hilversum, Tilburg, de Achter hoek en de provincies Groningen en Fries land. Kermis amusement Tijdens de juli kermis van 1904 stond in Con certzaal Visser (het latere Zalen Schaaf) een gezelschap op de planken waarvan het echt paar Carels de leiding had. Het succes van de drie voorstellingen was groot. Het was daarom niet verwonderlijk, dat het jaar daarop tijdens de kermis Carels met een nieuw gezelschap te-

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 21