Amateurfilmclub Kleare Kimen in de jaren '50 en '60 LeovAr^LA.^ Evelien van der Kooi 2016 was het jaar dat de Leeuwarder ama teurfilmclub Kleare Kimen 65 jaar bestond. In dit artikel de markante geschiedenis van de eerste twintig jaar van de amateurfilm club, die onder andere de Elfstedentochten in de jaren '50 en '60 filmde. In 1951 hadden de Leeuwarders J. M. Boudewijn, J. L. van Keyzerswaard, J. Pelder en L. E. Huijing het plan opgevat om een Friese smalfilmclub voor ama teurfilmers op te richten. Deze club moest tot doel hebben het filmtechnisch peil van de Friese amateurcineasten te verhogen. De heren namen contact op met de Vereniging van Groninger Amateursmalfilmers, die de oprichting ondersteunde. Op 17 oktober 1951 werd er een bijeenkomst belegd. De initiatief nemers, acht Groninger amateursmalfilmers en een aantal geïnteresseerden, waren hierbij aanwezig. Tijdens deze bijeenkomst werd de Friese smalfilmclub Kleare Kimen opgericht. Jan Bearn Singelsma was de naamgever van de club. Hij maakte vaak op zijn bromfiets tripjes naar Duitsland en Denemarken. Hier was hij onder de indruk van het Oost-Friese en Deense natuurschoon, en dan met name van de vergezichten. Zodanig, dat hij in 1951 voorstelde om de nieuwe smalfilmclub voor amateurs naar deze 'schone horizonten' te vernoemen: de naam Kleare Kimen was gebo ren. Twintig mensen, vooral uit Leeuwarden, schreven zich tijdens deze eerste bijeen komst in als lid. Door de hoge kosten met film gemoeid in de jaren '50, waren dit vooral welvarende mannen. Boudewijn, Van Key- zerswaard, Pelder, Huijing en Brouwer wer den tot bestuur gekozen. De leden kwamen in het winterseizoen in Hotel De Nieuwe Doelen in Leeuwarden bij elkaar voor verschillende activiteiten. Zo werden er werkavonden, filmavonden-met- de-dames-erbij, onderlinge filmwedstrijden, demonstraties en lezingen georganiseerd. Deze avonden waren in principe alleen toe gankelijk voor leden. Af en toe hield Kleare Kimen ook een open bijeenkomst, zoals bij voorbeeld in de jaarlijkse film- en fotografie- week in mei. Zo was er op 15 mei 1959 een open bijeenkomst, waarop verschillende le zingen gegeven werden. Er werd gepraat over de clubfilms van Kleare Kimen, het belang van het gebruik van een draaiboek bij fami liefilms en het filmen en monteren van va kantiefilms. Ook werden er filmpjes van leden vertoond. Clubfilms Alle leden van Kleare Kimen waren enthousi aste amateurfilmers en maakten individueel veel films. Leden als R. van der Velde, G. Vro lijk, W. Baljet, PJ. Plantinga, L.E. Huijing, O.A. Brouwer, W.L.C. Remy en J.M. Boudewijn leg den niet alleen hun gezin en dagelijks leven op de gevoelige plaat vast; ze maakten ook sfeerimpressies van verschillende plaatsen in Leeuwarden en Friesland, documentaires over allerlei onderwerpen, korte speelfilms en soms zelfs animaties. In het Fries Film Ar chief liggen vele verschillende producties van de Kleare Kimen-leden. Maar de club was niet alleen gericht op deze individuele pro ducties: er werden ook gezamenlijke 'club- Jan Bearn Singelsma (Huizum 1914-Jellum 2005). Leraar biologie en Fries. Lid van Provinciale Staten (1966-1980) en van de gemeenteraad (1970-1978) voor de FNP. Mede-oprichter Fryske Folksheage- skoalle Terschelling en vele andere maatschappelijke functies. Singelsma bedacht de naam voor de smalfilmclub

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 30