HOTEL DE NIEUWE DOELEN Leovax^LA.iC films' gemaakt. Hieraan werkte een groot deel van de leden tegelijk mee. Deze clubfilms waren verschillend van aard. Ten eerste werd er af en toe door middel van een interne sce nariowedstrijd een script uitgekozen, dat ver volgens tot een speelfilm gemaakt werd. In de jaren '50 maakte de leden zo gezamenlijk de speelfilms Zwarte Magie en Kat en Muis. Beide films werden in Hotel De Doelen opge nomen. Kat en Muis ging over een receptio niste die een mannelijke hotelgast vermoordt. In Zwarte Magie speelde een mys terieuze magiër de hoofdrol. Naast deze speelfilms maakten de Kleare Kimen leden ook gezamenlijke reportages. De bekendste voorbeelden hiervan in de jaren '50 en '60 zijn de Elfstedentocht films. Tien leden van Kleare Kimen legden in 1954 de Elf stedentocht vast op 8 en 16 mm films. Deze Elfstedenfilm ging in het provinciehuis in première voor een select gezelschap, be staande uit onder anderen de commissaris van de Koningin, een aantal wedstrijdrijders en het bestuur van de Elfstedenvereniging. Een van de twee kopieën van deze film was voor exploitatie bedoeld. De film werd onder andere in het buurthuis van Nijbeets en Kas teel Nijenrode in Tilburg vertoond. De Kleare Kimen leden hadden nog niet genoeg van de Elfstedentocht, want twee jaar later filmden ze ook een reportage over de tocht van 1956. Zeven jaar later trotseerden de smalfilmers zelfs de hel van '63, toen ze de beruchte Elf stedentocht van dat jaar vastlegden. De Leeu warder Courant was lovend over deze film: 'Deze door amateurs vervaardigde film kon de toets der critiek uitstekend doorstaan', schreef de krant. Naast de Elfstedentocht maakte Kleare Kimen ook andere rasechte Friese tradities tot onderwerp van zijn reportages. In juli 1966 filmden de leden gezamenlijk de sküt- sjesylwedstrijden. Tien leden deden het ca merawerk, tien monteerden de beelden en drie deden de geluidmixage. Dit resulteerde in twee films: een 8-minuten durende sfeer impressie van het skütsjesilen en een 50-mi- nuten durende reportage over de wedstrij denreeks van de tjalken. Verder stelde Kleare Kimen zijn diensten be schikbaar voor andere partijen die een film wilden hebben. Zo maakte de club twee films voor de Bescherming Bevolking (BB), een civiele beschermingsorganisatie die was opgericht om de Nederlandse burgers in tij den van rampspoed te helpen. De eerste hiervan was De Oude Vijand, die De Kleare Kimen in 1954 maakte. Dit was een film over de watersnoodramp en de internationale hulpverlening die geboden werd. Deze film diende om te demonstreren hoe nuttig een organisatie als de BB kon zijn. Over de an dere BB-film die Kleare Kimen maakte, is niets meer bekend. Ook maakte Kleare Kimen in 1953 een promotiefilm voor het Waldenplan van de Fryske Akademy. NOVA-lidmaatschap Kleare Kimen was niet de enige vereniging van enthousiaste smalfilmers. In heel Neder land ontstonden in de jaren '50 en '60 actieve amateurfilmclubs. De Friese smalfilmers hadden hechte banden met deze andere clubs, waarmee ze via de Nederlandse Orga nisatie Van Amateurfilmclubs (NOVA) in con tact stonden. Er werden in de jaren '50 uitwisselingsavonden georganiseerd met smalfilmclubs uit Hilversum, Groningen, Heerenveen, Zwolle, Winschoten en Drach ten, waar smalfilmers bij elkaars club op be zoek kwamen en werk vertoonden. Als zulke Hotel De Nieuwe Doelen in 1959

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 31