Leov&r^ LA.il avonden in Leeuwarden plaatsvonden, waren ze in principe alleen toegankelijk voor leden van Kleare Kimen. Een enkele keer waren ook niet-leden welkom, zoals in 1957 toen een Groninger smalfilmer zijn werk in Leeuwar den kwam vertonen. Ook deden filmers van Kleare Kimen stee vast elk jaar mee aan de noordelijke wedstrijd van de NOVA. De grootste prijs hier was sinds begin jaren '60 de Zilveren Camera, die ging naar de amateurfilmclub die de meeste pun ten kreeg binnen de competitie. De winnaar van deze competitie ging door naar de lande lijke finale en de nationale winnaar werd in gestuurd naar een Europese competitie. Leden van Kleare Kimen vielen verschil- Impressie van de stad Leeuwarden, rond 1954 vervaardigd vanuit de smalfilmclub Kleare Kimen Collectie Fries Film Archief lende malen in de prijzen. Zo won W. Baljet in 1958 een derde prijs in de competitie met een documentaire over een Oostenrijkse berg, de Sturzhahn. In 1961 behaalden W. Bal jet met Oostenwind, over hoe de jeugd zich misdraagt tijdens een vakantie in Grouw, en R. A. van der Velde met Uit aller naam, over de atoombomdreiging, succes in de nationale competitie van de NOVA. In 1963 viel Kleare Kimen in de prijzen met Elfstedentocht 1963 en Friesland huldigt het zilveren bruidspaar. En in 1968 won de clubfilm Skütsjesilen. Groei ledenaantal In de jaren '50 bleef het ledenaantal van Kleare Kimen nagenoeg gelijk. Het aanvanke lijke ledenaantal van 20 was in 1958 toegeno men tot 23. In de jaren '60 introduceerde Kodak het goedkopere Super 8 systeem, waar mee de kosten van film maken daalden. Ama teurfilms maken werd zo voor meer mensen een leuke en betaalbare hobby. Kleare Kimen kreeg in de jaren '60 meer leden, die ook wat minder chic waren dan voorheen. In 1966 was het ledenaantal 36. Er was echter nog wel een strenge ballotage. Nieuwe leden stonden lager in de hiërarchie dan leden die al langer lid waren. Ze moesten eerst achteraan in de zaal zitten en hun recht om te spreken ver dienen. De verenigingsbijeenkomsten ver huisden naar gebouw Irene aan de Nieuweburen in Leeuwarden. In deze eerste twintig jaar werd de basis ge legd voor een amateurfilmclub die in de de cennia erna het hoofd wist te bieden aan vele veranderingen op filmgebied. Super 8 kwam en ging, net als video, DVD, en vele andere technische veranderingen. Noordelijke ama teurfilmclubs in onder andere Joure, Drach ten, Zevenhuizen en Groningen wisten in de loop der jaren deze veranderingen niet het hoofd te bieden en werden opgeheven. Maar de Leeuwarder Kleare Kimen bleef bestaan en vierde vorig jaar zijn 65-jarige bestaan: een bijzondere gelegenheid voor een bijzondere club. Verenigingsgebouw Irene aan de Nieuweburen noordzijde 113

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 32